Czy wiesz, że według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja znajduje się w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. W Polsce cierpi na nią około 1,5 miliona osób – w większości przypadków jest diagnozowana u osób w wieku 20-40 lat. Wczesne rozpoznanie tej choroby jest niezwykle ważne. Przeczytaj, jakie są objawy depresji i dowiedz się w jaki sposób pomóc bliskiej osobie, która cierpi na to zaburzenie.

Czym właściwie jest depresja

Najprościej definiując, depresja to długo utrzymujący się stan, który charakteryzuje się zaburzeniami nastroju i aktywności życiowych – w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie. Nie należy jednak mylić tego pojęcia z krótkotrwałym epizodem przygnębienia – depresja może trwać wiele miesięcy, a obniżony nastrój kilka dni. Według specjalistów, można wyróżnić dwie główne przyczyny depresji – uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne (wówczas depresja jest reakcją na niekorzystne wydarzenia o tle psychospołecznym i długotrwały stres). Niemniej jednak, niezależnie od przyczyny, każda osoba, u której występują objawy choroby, powinna zdecydować się na leczenie zaburzeń depresyjnych u specjalisty.

Jak rozpoznać, że bliska osoba cierpi na depresję?

Warto jednak zaznaczyć, że obniżony nastrój nie jest jedynym objawem depresji. O tym, że osoba z naszego otoczenia cierpi na to zaburzenie, świadczyć mogą również inne zachowania. Są to między innymi:

  • zaburzenia rytmu dnia – nadmierna senność lub bezsenność, poranne złe samopoczucie,
  • objawy somatyczne – spadek masy ciała (mimo, że dana osoba nie zwiększyła ilości sportu), zaburzenia trawienne,
  • zaburzenia lękowe – osoba cierpiąca na depresję może odczuwać nieustanne poczucie napięcia i zagrożenia,
  • znacznie wolniejsze tempo wypowiedzi, spowolnione ruchy – energia życiowa utrzymuje się wówczas na bardzo niskim poziomie, osoba chora nie ma wówczas ochoty na jakiekolwiek aktywności.

Leczenie depresji – dlaczego pomoc specjalisty jest tak ważna?

Oczywiście, w leczeniu depresji niezwykle ważne jest wsparcie bliskich osób. Niemniej jednak, nie da się ukryć, że nie zastąpi ono profesjonalnej pomocy. Warto bowiem mieć świadomość, że w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, połączone z wizytami u terapeuty – pomoc można uzyskać np. w Akademii Dobrego Dialogu, której właścicielem jest Artur Frydrych. Przedsiębiorstwo to wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdej osoby i dużą skutecznością leczenia. Podjęcie tych kroków jest bardzo istotne – w wielu przypadkach może zapobiec tragicznemu finałowi depresji.