Przyczyny męskiej płodności mogą być trudne do zdiagnozowania. Sprawdzanie ich rozpoczyna się zawsze od pełnej historii i badania fizykalnego. W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie badania krwi i nasienia. Androlog bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na obniżenie płodności, w tym wady układu rozrodczego, niski poziom hormonów, choroby lub wypadki. Sprawdźmy, jak wygląda diagnostyka niepłodności u mężczyzn.

Leczenie niepłodności u mężczyzn – od czego zacząć?

Na pierwszej wizycie androlog zapyta Cię o choroby wieku dziecięcego, aktualne problemy zdrowotne oraz leki, które mogą zaszkodzić produkcji nasienia. Wywiad obejmuje także pytania o spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, marihuany i innych przyjmowanie narkotyków. Lekarz zapyta także, czy byłeś narażony na promieniowanie, działanie metali ciężkich lub pestycydy. Wszystkie, wyżej wymienione czynniki, mogą obniżać płodność u mężczyzn.
Analiza nasienia to rutynowy test laboratoryjny, który pomaga określić poziom produkcji nasienia i sprawdzić ruchliwość plemników. Nasienie jest pobierane do sterylnego kubka, a następnie badane pod kątem objętości, liczby, ruchów i struktury plemników. Wyniki badań nasienia mówią o zdolności do poczęcia, czyli rozpoczęcia ciąży. Nawet jeśli test pokazuje niską liczbę plemników lub ich brak, nie musi być to równoznaczne z trwałą bezpłodnością. W niektórych przypadkach wskazuje to na problem ze wzrostem lub dostarczaniem nasienia.

USG przezodbytnicze

W uzasadnionych przypadkach lekarz zleca badanie USG przezodbytniczego, które polega na umieszczeniu sondy w odbytnicy i przesyłaniu fal dźwiękowych do pobliskich przewodów ejakulacyjnych. Lekarz może sprawdzić, czy struktury takie jak także pęcherzyki nasienne są słabo uformowane lub zablokowane.
Jeśli badanie nasienia wykazuje bardzo małą liczbę plemników lub brak nasienia, może być konieczne wykonanie biopsji jądra. W gabinecie Andrzeja Rogozy można je wykonać na znieczuleniu ogólnym lub miejscowym na dwa sposoby – przez wykonanie małego nacięcia w mosznie lub wkłucie igły przez zdrętwiałą skórę moszny. W obu przypadkach mały kawałek tkanki z każdego jądra jest usuwany i badany pod mikroskopem. Biopsja pomaga znaleźć przyczynę niepłodności, ale bywa też wykorzystywana przy wspomaganym rozrodzie, takim jak zapłodnienie in vitro.

Profil hormonalny

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić również badanie hormonalne, które ma na celu sprawdzenie skuteczności wytwarzania plemników przez jądra. Badanie może również wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Przykładowo, hormon folikulotropowy (FSH) jest hormonem przysadkowym, który nakazuje jądrom wytwarzanie nasienia. Wysoki poziom może oznaczać, że przysadka mózgowa próbuje zmusić jądra do produkcji nasienia.
Pamiętajmy, że leczenie niepłodności zależy od jej przyczyn. Wiele problemów można rozwiązać za pomocą leków lub operacji.