Badanie ultrasonografem to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Bardziej znane jest pod nazwą badanie USG – często wykonują je kobiety w ciąży. Jednak taka diagnostyka jest wykonywana również w innych sytuacjach, tym bardziej że takie badanie jest bezpieczne. Czym dokładnie jest ultrasonografia, jak wygląda takie badanie?

Badanie USG – co to jest?

Jak tłumaczy Iwona Łazarska, badanie ultrasonograficzne, to badanie obrazowe – podczas badania na monitorach widzimy obraz naszych narządów wewnętrznych. Zadaniem diagnosty jest tutaj dostrzec, czy nie pojawiły się jakieś nieprawidłowości.

Ultrasonografię wykonuje się, by ocenić stan zdrowia pacjenta – diagnosta może dostrzec guzy, mięśniaki, torbiele. W przypadku ciąży ultrasonograf pokazuje płód, dzięki czemu lekarz może sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo.

Czy badanie ultrasonografem jest bezpieczne?

Oczywiście jest to bardzo bezpieczna metoda diagnostyczna, dlatego właśnie mogą ją wykonywać kobiety w ciąży, bez obawy o zdrowie swoje czy dziecka. Diagnostyka obrazowa wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, których nie jesteśmy w stanie usłyszeć, przenikają one jednak do naszych komórek, dzięki czemu mogą wytworzyć obraz naszego wnętrza. Podczas badania w ośrodku zdrowia Iwony Łazarskiej, lekarz smaruje dany fragment skóry specjalnym żelem, następnie przykłada urządzenie do skóry, aby na monitorze zobaczyć obraz. O tym, że jest to bezpieczna metoda, świadczy również niewielka liczba przeciwwskazań do takiego badania. Jak tłumaczy Iwona Łazarska jedyne sytuacje, w których nie należy wykonywać badania USG, to w miejscach, gdzie mamy do czynienia  z otwartą raną, na skórze oparzonej, bądź na skórze po świeżo zamkniętym złamaniu.

Kiedy i gdzie wybrać się na badanie USG?

Na badanie ultrasonografem warto wybrać się do sprawdzonej, specjalistycznej przychodni lekarskiej, która jest zaopatrzona w dobrej jakości sprzęt, ponadto zatrudnia wykwalifikowanych lekarzy. Taką przychodnię poznasz między innymi po opiniach w internecie, a także po jakości obsługi klienta. Do renomowanych przychodni należy Specjalistyczna Praktyka Lekarska Iwony Łazarskiej w Tczewie.

Badanie ultrasonografem zazwyczaj zleca lekarz. Jeżeli czujemy się źle, coś nas boli, a nie możemy znaleźć przyczyny tego bólu – takie badanie może wykazać drobne zmiany chorobowe, wykrycie guzków itp. Lekarz może zlecić badanie, jeżeli jesteśmy już leczeni, by ocenić postępy i zadecydować czy leczenie należy prowadzić dalej, czy można już przejść na profilaktykę. Ponadto na badanie USG powinny wybrać się kobiet w ciąży, by sprawdzić, czy płód prawidłowo się rozwija.

Aby diagnoza była jak najbardziej wiarygodna, nie powinno się palić na kilka dni przed. Ponadto, godzinę przed wizytą u diagnosty należy wypić co najmniej dwie szklanki wody. Warto również przez kilka dni jeść lekkostrawne potrawy, a do samego badania iść na czczo. Dzięki temu diagnoza będzie rzetelna.