Znamiona skórne, które powstają na skutek opalania, czy starzenia się skóry najczęściej mają charakter zmiany łagodnej i nieinwazyjnej. Rośnie jednak zachorowalność na czerniaka, który szybko wykryty nie jest dla człowieka zagrożeniem życia. Warto zatem każde nowe znamię poddać szczegółowej diagnostyce. Mowa o badaniu zwanym dermatoskopią.

Czym jest dermatoskopia?

Za dermatoskopię uznaje się nieinwazyjne badanie diagnostyczne polegające na oglądaniu skóry przez specjalny sprzęt zwany dermatoskopem. To on pozwala na znaczne powiększenie obrazu, a także oświetlenie zmiany tak, aby móc znacznie uwidocznić dany obszar badany. Dermatoskop pozwala nawet na dziesięciokrotne powiększenie. Dzięki temu doświadczony dermatolog jest w stanie zróżnicować zmianę łagodną od złośliwej lub niebezpiecznej. Nawet po kilku minutach można stwierdzić np. oddalenie niebezpieczeństwa rozwoju czerniaka lub też zmiany naczyniowej ziarniakowej. Warto przy tym wiedzieć, że przy dermatoskopii wielokrotnie przeprowadza się również drugie specjalistyczne badanie. Mowa o wideodermatoskopii, która jest metodą diagnostyki zmian barwnikowych. Pozwala to określić granice, symetrię, czy barwę znamion tak, by móc wykryć czerniaka w najwcześniejszym stadium rozwoju.

Wyniki badań dermatoskopem

Po przeprowadzanym badani dermatoskopem uzyskane wyniki przedstawia się według skali TDS. Określa ona zakres asymetrii zmiany, jej granice, kolor, a także strukturę, do której można zaliczyć smugi, kropki, czy pola o zatartej strukturze. Wynik podawany jest w skali punktowej, która pozwala określić, czy pacjent powinien udać się na diagnostykę rozszerzoną i laboratoryjną. Przy wyniku mniejszym, niż 4,75 stwierdza się zmianę łagodną melanocytową. Wynik 4,75-5,45 wskazuje na zmianę podejrzaną, która nie wymaga interwencji chirurgicznej. Wystarczą kontrole przeprowadzane co kilka miesięcy. W przypadku wyniku powyżej 5,45 należy jednak usunąć zmianę i przekazać materiał do badania histopatologicznego!

Jak rozpoznać zmianę podejrzaną?

Każde znamię, które nas niepokoi powinno być konsultowane w takich gabinetach dermatologicznych, jak ten prowadzony przez dermatolog Dorotę Jedlikowską. To właśnie doświadczony lekarz jest w stanie szybko zweryfikować nasze obawy. Kiedy jednak powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na znamię i udać się do specjalisty? Przede wszystkim wtedy, kiedy zmiana ma asymetryczne wymiary, nieregularne brzegi, niejednolity kolor i zaczernienia, a także nierówną powierzchnię uwypukloną. Zmiana podejrzana z pewnością będzie również rozrastała się szybko. Pieprzyki powiększają się latami. Czerniak zaś rośnie gwałtownie…