Pojęcie autyzmu pojawiło się w psychiatrii w 1911 roku i zostało wprowadzone przez Eugena Bleulera. Jako że „autyzm” bierze się z greckiego autos, co oznacza „sam”, Bleuler określił tym mianem problemy z utrzymywaniem relacji z otoczeniem. Dziś autyzm nikogo nie szokuje, a rosnąca świadomość społeczna bardzo ułatwia osobom cierpiącym na to zaburzenie codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, kiedy zwrócić się do specjalisty i jak diagnozuje się autyzm u dzieci.

Najczęstsze objawy autyzmu

Autyzm może mieć wiele przyczyn, a jego objawy pojawiają się w pierwszych trzech latach życia dziecka i różnią się w zależności od wieku. Psychologowie pracujący w Pracowni Diagnostyczno-Terapeutycznej Sensoris wyjaśniają, jakie zachowania malucha powinny sprowokować rodziców do rozpoczęcia diagnostyki. Objawy autyzmu różnią się w zależności od wieku dziecka. W pierwszym roku życia zaburzenie może ujawniać się u dziecka przez: niewielką aktywność i nieprawidłową ekspresję mimiczną, mniejszą zdolność skupienia uwagi i brak reakcji na własne imię. W drugim roku życia dzieci autystyczne stronią od ludzi i unikają kontaktu wzrokowego, nie naśladują, nie uśmiechają się w sytuacjach społecznych i nie są zainteresowane innymi dziećmi. U trzylatków można zaobserwować nieposzukiwanie i nieoferowanie pocieszenia, opóźnienia lub braki w mowie, odwracanie zaimków lub używanie języka stereotypowego.

Jak przebiega diagnostyka autyzmu u dzieci?

Do prawidłowej diagnozy autyzmu konieczny jest cykl spotkań z dzieckiem i z jego rodzicami. Proces rozpoczyna się od wywiadu z opiekunami, którzy opowiadają o przebiegu ciąży i dotychczasowym rozwoju dziecka. Kolejnym etapem jest uważna obserwacja dziecka, którą zajmuje się zespół złożony z psychologa, pedagoga i logopedy. Bardzo istotnym narzędziem jest ADOS-2, czyli protokół obserwacji obejmujący zestaw prób prowokujących osobę poddaną diagnozie do określonych zachowań społecznych. Elementem diagnozy autyzmu są także badania lekarskie, takie jak badania słuchu i wzroku, morfologia krwi, badania neurologiczne, testy psychologiczne, DSR i IDS. U dzieci w wieku od 16 do 30 miesięcy można wykonać M-CHAT-R, czyli badanie przesiewowe służące do oceny ryzyka wystąpienia spektrum autyzmu. Oczywiście nie u każdego dziecka będącego w grupie ryzyka zostaje zdiagnozowane spektrum autyzmu. Po zakończeniu diagnostyki można zaplonować i wdrożyć odpowiednie leczenie, które także jest przeprowadzane w Pracowni Diagnostyczno-Terapeutycznej Sensoris w Łodzi.