Oczy to niezwykle delikatny narząd w naszym organizmie. Dlatego są szczególnie narażone na różnego rodzaju dysfunkcje i urazy. W początkowych fazach choroby oczu często pozostają niezauważone bądź są ignorowane. Dlatego, jeśli zauważyłeś u siebie pogorszenie ostrości wzroku, to koniecznie udaj się do poradni okulistycznej. Sprawdź, jakie są najczęściej występujące choroby oczu oraz dowiedz się nieco więcej na temat ich diagnozy.

Przyczyny chorób oczu

Przyczyn chorób oczu jest naprawdę sporo. Zaburzenia wzroku najczęściej rozwijają się powoli, dlatego tak wielu pacjentów lekceważy początkowe objawy, które mogą świadczyć o rozwoju naprawdę poważnych chorób. Problemy z pogorszeniem widzenia na ogół pojawiają się z wiekiem. Osoby dotknięte takimi schorzeniami zazwyczaj zaczynają widzieć mniej wyraźnie, odczuwają ból, suchość bądź łzawienie oczu, a nawet doświadczają zawrotów głowy. Wymienionych objawów nie należy oczywiście bagatelizować. Nierzadko zaburzenia wzroku mogą być jednym z objawów innych chorób, a szczególnie w późniejszym wieku. Mowa tutaj m.in. o takich schorzeniach jak: cukrzyca, miażdżyca czy choroby układu krążenia.

Różnego rodzaju urazy mechaniczne, infekcje, nowotwory czy polekowe zmiany w narządzie wzroku to kolejne przyczyny chorób oczu.

Choroby oczu

Nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące choroby oczu. W przypadku pierwszego schorzenia pacjenci mogą mieć trudności z widzeniem rzeczy bliskich, odległych (krótkowzroczność) bądź nie widzą dobrze ani z daleka, ani z bliska (astygmatyzm).

Zespół suchego oka to schorzenie, które polega na niedostatecznym wydzielaniu łez bądź zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmy łzowego. Zaburzenie objawia się poprzez nieustanne wysychanie powierzchni oka. Pacjent może odczuwać wówczas pieczenie oczu, znaczne przekrwienie czy uczucie piasku pod powiekami.

W przypadku zaobserwowania takich objawów nie pozostaje Ci nic innego, jak udanie się do okulisty, np. do Gabinetu Okulistycznego Krystyny Nowackiej-Hinca w Trzciance, gdzie specjalista postawi odpowiednią diagnozę na podstawie wywiadu i kilku testów.

Zapalenie rogówki to stan, który może być spowodowany przez drobnoustroje chorobotwórcze - zakażenie bakteryjne, wirusowe, grzybicze czy pierwotniakowe. Na zapalenie rogówki szczególnie narażone są osoby noszące soczewki kontaktowe, osoby starsze, z obniżoną odpornością czy chorujący na cukrzycę. Do objawów zapalenia należy m.in. silny ból, pogorszenie widzenia, łzawienie czy zaczerwienienie. Po wykryciu przyczyn zapalenia okulista dobiera odpowiednie leczenie.