Rozdrażnienie, ciągły płacz i wzdęty brzuch to objawy, które mogą zaniepokoić rodziców niemowlęcia. Tego rodzaju dolegliwości często są związane z kolką jelitową. Z reguły schorzenie pojawia się nagle i równie niespodziewanie znika. Niemniej jednak warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej w celu wyboru właściwego sposobu złagodzenia bolesnych symptomów u malucha. Ponadto prawidłowa diagnostyka pozwoli wykluczyć choroby mogące mieć podobne objawy.

Objawy kolki jelitowej

To dość popularne schorzenie, które dotyka nawet 40% niemowląt i z reguły pojawia się między 3. a 12. tygodniem życia. Najczęściej napady ostrego bólu brzucha trwają około godziny i pojawiają się co najmniej 3 razy w tygodniu. Taki stan rzeczy może się utrzymywać do 3., a nawet 4. miesiąca. Nierzadko kolka jelitowa pojawia się nagle i tak samo niespodziewanie się kończy. Dolegliwości i ich objawy są stresujące zarówno dla samego malucha, jak i jego rodziców.

Do symptomów bowiem można zaliczyć poza wspomnianym bólem brzucha, napady płaczu w porze wieczornej i rozdrażnienie dziecka, które nie daje się uspokoić. Ponadto brzuch jest wzdęty oraz twardy, a pociecha podkurcza, jak również pręży nóżki. Jego twarz może być zaczerwieniona. Przedstawione objawy najczęściej towarzyszą kolce jelitowej, niemniej jednak nie muszą być z nią zawsze związane. Stąd najlepiej udać się z niemowlęciem na konsultację do neonatologa, na przykład w klinice pediatrycznej Zdrowe Dziecko w Pruszkowie.

Przyczyny schorzenia u niemowląt

Lekarze niestety nie są w stanie wskazać jednoznacznych powodów, dla których kolka jelitowa występuje u tak sporej liczby najmłodszych pacjentów. Na ogół jednak przyjmuje się, że przyczynę może stanowić na przykład połykanie przez dziecko dużych ilości powietrza podczas ssania pokarmu lub intensywnego płaczu. W związku z tym w jelitach gromadzą się gazy, które rozciągają ich ścianki, skutkując dolegliwościami bólowymi. Wpływ może mieć także nie w pełni dojrzały układ pokarmowy i nerwowy bądź niedobór laktazy, która jest odpowiedzialna za trawienie cukru mlecznego. Za powód powstawania kolki uznaje się także nieprawidłową dietę matki, karmiącej piersią lub jej stres, udzielający się niemowlęciu, a także złą technikę karmienia. Występowanie schorzenia nie wpływa zasadniczo na rozwój malucha, o ile prawidłowo przybiera na wadze.

Niwelowanie objawów dolegliwości

Najczęściej leczenie kolki jelitowej u niemowląt jest dobierane w zależności od przyczyny, jaka może ją wywoływać. Stąd też prawidłowa diagnostyka opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim z rodzicami dziecka. Przede wszystkim opiekunowie muszą być świadomi, że dziecko z tej dolegliwości wyrośnie. Niemniej jednak lekarz może przepisać środki farmakologiczne, zawierające simetikon. Należy mieć na uwadze, że farmakoterapia w tym przypadku jedynie łagodzi objawy, ale ich nie eliminuje. Dobre rezultaty w tym zakresie daje także podawanie naparu z rumianku lub kopru włoskiego. Nierzadko kolka może stanowić efekt alergii pokarmowej u dziecka, związanej z mlekiem krowim. Stąd też matka powinna zrezygnować w swojej diecie z produktów, które je zawierają. Niebagatelne znaczenie ma także sposób karmienia piersią – być może pomocna okaże się zmiana pozycji, w jakiej trzyma się dziecko podczas tej czynności.