Nadciśnienie tętnicze to problem, który z każdą dekadą dotyka coraz większej liczby osób. Wbrew pozorom nie dotyczy tylko ludzi starszych. Coraz szybsze tempo życia, permanentny stres i nieprawidłowe nawyki żywieniowe przyczyniają się do tego, że z problemem nadciśnienia borykają się coraz młodsze osoby. Jakie ciśnienie krwi jest prawidłowe? Jaki ciśnieniomierz sprawdzi się najlepiej? Jakie konsekwencje rodzi nieleczone nadciśnienie?

Ciśnienie krwi – kiedy należy udać się do lekarza?

Powszechnie uznaje się, że prawidłowe skurczowe ciśnienie krwi powinno zawierać się w przedziale 120-139 mm Hg, a rozkurczowe w granicach 80-90 mm Hg. Jeżeli wartości te są przekroczone, należy pomyśleć o regularnej kontroli. Przyczyn wzrostu ciśnienia może być kilka. Jeżeli kolejne pomiary nie wykazują wartości podwyższonych, przyczyną może być stres czy przemęczenie. Jednak gdy tendencja się utrzymuje, należy zasięgnąć porady lekarza. Zasadniczo rozróżnia się dwie przyczyny wzrostu poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Tzw. nadciśnienie wtórne to około 10% przypadków. Jest ono skutkiem występowania innych chorób przewlekłych, do których należą: schorzenie nerek, zaburzenia prawidłowej gospodarki hormonalnej, nieprawidłowa praca układu nerwowego. Wtórne nadciśnienie spotykane jest również u kobiet w ciąży.

Wzrost ciśnienia może być spowodowany także zażywaniem niektórych leków. Jednak najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie pierwotne. Jest ono wynikiem wzajemnego oddziaływania czynników genetycznych i środowiskowych. Na wystąpienie choroby nadciśnieniowej narażone są głównie osoby z nadwagą i otyłe oraz spożywające produkty wysoko przetworzone, zawierające znaczne ilości soli. Problemy z nadciśnieniem mają też często palący papierosy i nadużywający alkoholu. Na wystąpienie nadciśnienia narażone są również kobiety w okresie menopauzy.

Nieleczone nadciśnienie to ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych

Nieleczona choroba nadciśnieniowa krwi może prowadzić nie tylko do poważnych problemów zdrowotnych, ale nawet zagrażać życiu. Przewlekłe nadciśnienie tętnicze powoduje pogorszenie ukrwienia wielu narządów wewnętrznych, przyczyniając się do ich nieprawidłowej pracy. Powikłaniami wynikającymi z nieleczonej choroby może być udar mózgu czy przerost mięśnia sercowego prowadzący do jego niewydolności. Nadciśnienie powoduje obniżenie sprawności pracy nerek oraz zmiany miażdżycowe naczyń krwionośnych i w konsekwencji znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca.

Jakie są symptomy nadciśnienia?

Jest to choroba podstępna, która może nie dawać wyraźnych oznak. Często osoby nią dotknięte przez długi czas nie zdają sobie sprawy z jej rozwoju. Jednak jest kilka symptomów, które powinny zwrócić uwagę i skłonić do kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Należą do nich przede wszystkim: częste zawroty i bóle głowy, uczucie ucisku, zwłaszcza w tyle głowy, uderzenia gorąca, nadmierne zaczerwienienie skóry twarzy i szyi. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, są także: kołatanie serca, duszność i krwawienie z nosa, ale również ogólne pogorszenie samopoczucie czy nadmierna nerwowość.

Jak ustrzec się poważnych skutków choroby?

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest profilaktyka. W przypadku nadciśnienia tętniczego najprostszym sposobem jest jego regularna kontrola. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ciśnieniomierzy i dobór odpowiedniego urządzenia może czasem stanowić problem. Dlatego zawsze warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Placówki ze sprzętem medycznym, takie jak olsztyński Sklep Medyczny Marty Kadzewicz, posiadają w swojej ofercie bogaty asortyment ciśnieniomierzy i zapewniają fachową pomoc w podjęciu decyzji.

Jak wybrać ciśnieniomierz?

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia wybrać. Na rynku dostępne są ciśnieniomierze automatyczne, półautomatyczne i manualne. Automatyczne są prawie bezobsługowe. Po prawidłowym założeniu mankietu i wciśnięciu jednego przycisku cały pomiar jest wykonywany przez urządzenie. Taki sprzęt jest szczególnie polecany osobom starszym i niepełnosprawnym, którym manipulacja może sprawiać problem. Natomiast w przypadku ciśnieniomierza półautomatycznego należy samodzielnie napompować mankiet.

Najwięcej czynności, ale i umiejętnego obsługiwania wymagają ciśnieniomierze manualne. Należą jednak do urządzeń najdokładniejszych. W tym przypadku należy samodzielnie napompować mankiet, a następnie przy pomocy stetoskopu i obserwacji spadku ciśnienia na manometrze wykonać odczyt. Tego rodzaju ciśnieniomierze najczęściej są wybierane przez placówki medyczne. Obok ciśnieniomierzy naramiennych oferowane są także ciśnieniomierze nadgarstkowe. Te niewielkie gabarytowo urządzenia są jednak mniej dokładne. Sprawdzą się natomiast idealnie w czasie podróży przy konieczności wykonania szybkiego pomiaru ciśnienia krwi w niewygodnych warunkach.