Czasami świdrujący ból zęba niweczy wszelkie wcześniejsze plany, wakacje, wyjazdy, szkolenia. Nawet po zażyciu tabletki nasz stan niekoniecznie może się poprawić, a jeśli już, to na krótką chwilę. Jeszcze gorsza sytuacja czeka nas, gdy ból zęba pojawi się w momencie pobytu daleko od domu. Lepiej zapobiegać takim wydarzeniom i koniecznie odwiedzać regularnie lekarza stomatologa, który może pomóc naszemu uzębieniu, zanim zacznie się psuć.

Co się stanie jeśli nie będziemy leczyć zębów?

Między chorobami zębów, a ogólnym stanem zdrowia istnieje ścisłe powiązanie. Należy pamiętać, że zęby, o które zupełnie nie dbamy (również mleczne) to źródła zakażeń ogniskowych. Takie stany mogą być umiejscowione w tęczówce oka, mięśniu sercowym, jajnikach, nerkach, czyli narządach położonych znacznie dalej niż zęby. Następnie dochodzi do bardzo poważnych powikłań.

Ogniska w jamie ustnej, które szczególnie negatywnie wpływają na organizm to: zęby ze zgorzelą miazgi, pozostawione korzenie zębów, ropnie przyzębne, zęby zatrzymane oraz trudno wyrzynające się. Problematyczne ogniska wpływają także na bóle głowy, spadek samopoczucia, bezsenność, pogorszenie odporności organizmu.

Próchnica – najgorszy wróg zębów

Jeśli próchnica zaatakuje zęby, to z pewnością po jakimś czasie, doprowadzi do ich odwapnienia oraz uszkodzenia tkanek. Za rozwój próchnicy odpowiadają niewłaściwa higiena jamy ustnej, bakterie, nieprawidłowe odżywianie oraz warunki genetyczne. 

Biała, matowa plamka na zębie jest pierwszym sygnałem, że nasz ząb przechodzi przez etap demineralizacji szkliwa. Jeżeli nie zareagujemy, proces będzie postępował w głąb tkanek zęba. Tak właśnie wygląda powstawanie ubytku. Kiedy bakteria nadal atakuje ząb, miazga zębowa w końcu znajdzie się w stanie zapalnym. Dlatego pacjenci odczuwają tak ogromny ból w związku z zepsutym zębem. 

Jak wygląda leczenie próchnicy?

Aby w pełni wyleczyć próchnicę, należy usunąć uszkodzoną tkankę zęba i umieścić wypełnienie. Zazwyczaj taki zabieg przebiega w znieczuleniu. Następnym etapem po oczyszczeniu jest założenie podkładu na dno ubytku. Posiada on działanie bakteriobójcze oraz chroniące ząb przed materiałami drażniącymi, które pochodzą z wypełnień kompozytowych. 

Prawidłowe, innowacyjne wypełnienia to zazwyczaj kompozyty. Stosowane są również substancje nazywane glasjonomerami. Obecnie kompozyty dzieli się na chemo- oraz światłoutwardzalne. Pierwszy wariant twardnieje po zmieszaniu dwóch składników. Natomiast drugi umacnia po naświetleniu profesjonalną lampą światłoutwardzalną. Kompozyty światłoutwardzalne posiadają walory estetyczne i wytrzymałościowe. 

Bardzo chcielibyśmy, żeby nasz uśmiech był piękny i zdrowy. Ale znalezienie dobrego dentysty nie jest wcale takie proste. Jeśli szukamy profesjonalisty, który zadba o nasze uzębienie, warto zgłosić się do WNDental Natalia Grygucis-Skrzypczak, z siedzibą w Lublinie.