Któż z nas nie zazdrościł pięknego uśmiechu celebrytom, pojawiającym się regularnie na okładkach najbardziej poczytnych czasopism? Równe, lśniące i – co najważniejsze - śnieżnobiałe zęby to spory atut, który warunkuje postrzeganie nas jako osoby atrakcyjne. Jeszcze do niedawna usługa wybielania zębów zarezerwowana była dla najbardziej majętnych grup społecznych. Obecnie zabieg ten jest tak popularny, że można wykonać go w każdym gabinecie kosmetycznym. Tylko czy warto? Dlaczego lepiej w tym celu umówić się na wizytę do stomatologa?
Dlaczego moje zęby nie są białe?
Śnieżnobiałe zęby to bardzo rzadki dar od natury. Naturalna kość zębowa ma raczej kremowy bądź nawet lekko żółty odcień, co uwarunkowane jest genetycznie. Na kolor uzębienia duży wpływ ma także odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Nasze zęby prezentować będą się o wiele bardziej atrakcyjnie, jeżeli zadbamy o ich dokładne, codzienne czyszczenie oraz nie będziemy stronić od kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Kolejnym istotnym czynnikiem, który warunkuje kolor zębów jest dieta. Spożywanie dużych ilości czerwonego wina, kawy czy innych napojów i produktów spożywczych o intensywnej barwie wpływa niekorzystnie na zabarwienie szkliwa. Nieestetyczne osady powstają również na skutek palenia tytoniu, a całościowe przebarwienie zęba może być skutkiem przebytego urazu.
Kolejnym czynnikiem, który decyduje o jakości naszego uśmiechu jest wiek. Wraz z upływającym czasem dochodzi do stopniowego ścierania się szkliwa i odkładania barwników w zębinie. W efekcie zęby stają się ciemniejsze, a przez to mniej atrakcyjne.
Jakie są rodzaje przebarwień?
Jak informuje specjalista z kliniki JB Stomatologia – przebarwienia na zębach mogą być powierzchniowe lub głębokie. Te pierwsze są wynikiem zalegających złogów nazębnych oraz stosowanej przez nas diety. Przebarwienia głębokie powstają zaś na skutek działania czynnika przebarwiającego w okresie rozwoju zęba. Mogą być wynikiem stosowania niektórych leków lub antybiotyków takich jak np. tetracykliny. Przyczyną powstawania przebarwień głębokich są także: nieprawidłowa praca tarczycy, zatrucie niektórymi metalami bądź wady rozwojowe.
Wybielanie zębów w gabinecie kosmetycznym – jakie mogą być zagrożenia?
Z roku na rok gabinety kosmetyczne poszerzają swoją ofertę, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb klientów. Wiele z nich przeprowadza również profesjonalne zabiegi wybielania zębów w atrakcyjnej cenie. Trzeba jednak pamiętać, że choć kosmetolog posiada szeroką wiedzę z zakresu pielęgnacji włosów, skóry i paznokci, nie jest specjalistą od uzębienia. Wyposażenie gabinetu w specjalistyczny sprzęt i odbycie kursu z wybielania zębów nie jest w stanie zastąpić kilku lat studiów medycznych o profilu stomatologicznym.
W rezultacie z wybielania zębów w gabinecie kosmetycznym może skorzystać każdy pacjent. Nawet ten, który nigdy nie powinien decydować się na taki zabieg. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wybielania zębów jest bowiem choroba nowotworowa, ciąża i okres karmienia piersią, schorzenia jamy ustnej czy też występowanie chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca lub Parkinson. Zęby, które chcemy wybielić, muszą być zdrowe. Inaczej w prosty sposób możemy nabawić się ich nadwrażliwości, poparzenia dziąseł lub innych poważnych problemów stomatologicznych, które wymagać będą długotrwałego leczenia.
Zalety wybielania zębów u stomatologa
Dla stomatologa największym priorytetem jest zdrowie jamy ustnej pacjentów. Poprawienie estetyki uśmiechu jest możliwe po wstępnej kwalifikacji. Na początku specjalista ocenia stan zdrowia naszych zębów i podejmuje się ich leczenia, jeżeli jest taka potrzeba. W celu uzyskania lepszych efektów wybielania stomatolog wykonuje też proste zabiegi higienizacyjne takie jak skaling i piaskowanie zębów. Skaling polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego, natomiast piaskowanie pomaga pozbyć się powierzchniowych przebarwień i sprawia, że zęby stają się gładsze.
Istnieje kilka metod wybielania zębów. W gabinetach stomatologicznych najczęściej wykorzystuje się w tym celu laser bądź lampę LED, co zapewnia praktycznie natychmiastowy efekt. Możliwe jest także wybielanie zębów metodą nakładkową. W tym przypadku pacjent przeprowadza zabieg w domu przy pomocy nakładek i żelu wybielającego, otrzymanych wcześniej od specjalisty. Stomatolog doradza pacjentowi najbezpieczniejszą dla niego technikę wybielania zębów oraz ustala ilość sesji, które pozwolą na uzyskanie wymarzonego efektu. Dla jego podtrzymania zaleca się stosowanie białej diety przez kilka dni po zabiegu. Nie wolno również rezygnować z systematycznych wizyt u specjalisty, które pozwolą na utrzymanie zębów w świetnej kondycji przez długie lata.