Dlaczego warto zainwestować w materac przeciwodleżynowy?

Materiał partnera
2019-09-12
materac

Materac przeciwodleżynowy jest ogromnym udogodnieniem dla wszystkich osób, które z powodu choroby lub podeszłego wieku, większość czasu spędzają w łóżku. To specjalistyczny sprzęt medyczny, który – mimo że nie jest najtańszy- znacząco wpływa na komfort i stan zdrowia pacjenta, zapobiegając powstawaniu bolesnych odleżyn. Jakie korzyści niesie za sobą zakup materaca przeciwodleżynowego?

Czym są odleżyny?

Odleżyną nazywamy miejscowe uszkodzenie tkanek, do którego dochodzi poprzez zaburzenie ukrwienia, spowodowanego długotrwałym uciskiem na skórę i tkankę podskórną. Stale występujący ucisk doprowadza do niedotlenienia i niedożywienia komórek, co objawia się martwicą tkanek. Odleżyny mogą obejmować wszystkie warstwy skóry, tkanki podskórnej, mięśnie oraz tkankę kostną. Proces ich gojenia się trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania rany oraz ogólnej kondycji organizmu. Aby zapobiec pojawieniu się odleżyn należy przede wszystkim zastosować odpowiednią profilaktykę. Na powstawanie ran najbardziej narażone są osoby unieruchomione w łóżku w wyniku rozległego urazu lub choroby i osoby leżące, w podeszłym wieku, których organizm regeneruje się w znacznie wolniejszym tempie.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Jak informuje specjalista ze sklepu medycznego Achilles w Toruniu- zadaniem materaca przeciwodleżynowego jest usprawnienie prawidłowego krążenia krwi, co przyczynia się do zminimalizowania stałego ucisku tkanek w jednym miejscu i tym samym obniża ryzyko pojawienia się odleżyn. Pacjenci, którzy nie są sparaliżowani i czują ból , odczuwają ogromny dyskomfort związany z długotrwałym uciskiem na poszczególne części ciała. Materac przeciwodleżynowy pomaga ulżyć w cierpieniu. Emituje delikatne, pulsacyjne ruchy, które rozluźniają mięśnie i stawy, redukując ich napięcie. Produkt eliminuje również problem sztywnienia kończyn, co także jest bardzo uciążliwe dla pacjentów na stałe przebywających w łóżku. Materac przeciwodleżynowy sprzyja także utrzymaniu prawidłowej temperatury i wilgotności ciała chorego.  Jest również dużym udogodnieniem dla osób, które opiekują się pacjentem. Można bowiem do minimum ograniczyć częstotliwość zmian pozycji przebywającego w łóżku chorego. Sprzęt medyczny tego typu jest łatwy do utrzymania w czystości, przenoszenia i przechowywania.

Materac przeciwodleżynowy z dofinansowaniem NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zakup rehabilitacyjnego sprzętu medycznego. Wysokość dofinansowania wynosi 70% z limitu NFZ. Żeby skorzystać z takiej możliwości należy poprosić lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę o wystawienie stosownego zalecenia dla unieruchomionego w łóżku pacjenta.

Opracowanie artykułu:

Achilles Sklep Medyczny Anna Szok

ul. Szosa Chełmińska 140 E Sklep medyczny na miejscu apteki., 87-100 Toruń kujawsko-pomorskie
e-mail