Zdarza się, że dzieci, które mają starszych rodziców, mieszkają zbyt daleko, by pomóc im w codziennym życiu. W takiej sytuacji można podjąć decyzję o przeprowadzce seniorów do domu spokojnej starości. I choć nie jest to temat łatwy — domy opieki muszą mierzyć się z wieloma negatywnymi stereotypami na swój temat — często okazuje się, że takie rozwiązanie jest optymalne dla obu stron. Zatem: jakie są zalety domów spokojnej starości i czy warto się na nie decydować? 

Jak wygląda opieka nad osobą starszą? 

Opieka nad osobą starszą może być męcząca i czasochłonna, szczególnie jeśli rodzic mieszka daleko od swoich dzieci. Osoba starsza zwykle posiada swój ustalony rytm dnia, który nie zawsze można dostosować do codziennych obowiązków, a długie dojazdy zajmują czas, który można przecież spożytkować na wspólne aktywności. Poza tym wraz z wiekiem spada mobilność seniora, co wymaga kupna urządzeń, które będą wspomagać jego codzienny ruch. Sprzęt medyczny typu kule czy wózek inwalidzki nie należą do tanich, natomiast w domach opieki często można je wypożyczyć. Opieka nad osobą starszą będzie także wymagać wiedzy medycznej — należy przecież pamiętać, o której godzinie trzeba wziąć jaki lek, które leki bierze się po jedzeniu, a które przed i tym podobne. 

Kiedy trzeba podjąć decyzję o przeprowadzce do domu spokojnej starości? 

Nie ma jednego momentu, który stwierdza, że oto nadszedł właściwy moment na przeprowadzkę. Należy wypatrywać drobnych zmian, jak właśnie obniżenie mobilności, problemy z pamięcią czy ogólnym życiem codziennym. Jednym z powodów mogą być także rzadkie wizyty rodziny; dzień życia przeciętnego seniora nie zawiera zbyt wielu rozrywek, więc mogą go dopaść takie uczucia jak nuda czy samotność. W takim wypadku również warto rozważyć przeprowadzkę do miejsca, w którym członek rodziny będzie stale otoczony innymi ludźmi. 

Jak zdecydować, który dom seniora jest najlepszy? 

Oczywiście, jak we wszystkim, najlepiej będzie działać poczta pantoflowa. Należy zatem popytać znajomych lub rodzinę, którzy mają doświadczenie w tym temacie. Inną możliwością jest oczywiście internet, gdzie można poczytać opinie innych użytkowników. Warto także zrobić własny research i dowiedzieć się co nieco o miejscu, w którym senior prawdopodobnie spędzi wiele lat. Na przykład dom seniora w Łodzi Jadwinin wyróżnia się położeniem — wiele terenów zielonych wokół — oraz profesjonalną całodobową opieką.