Prężny rozwój technologii i medycyny sprawił, że wiele badań diagnostycznych zostało uproszczonych. Wiele z nich wykonamy też bez konieczności odbycia wizyty w przychodni lub szpitalu. Zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy oznacza to większy komfort leczenia bez zaniżania jakości opieki. Wśród badań, które z powodzeniem można wykonać w domu chorego, wyróżniamy EKG i Holter RR. W jakim celu wykonuje się te badania?

Istota badania EKG

Badanie EKG zwane także elektrokardiografią to zapis prądu czynnościowego, który wytwarzany jest przez układ bodzcoprzewodzący i  mięsień sercowy podczas każdego skurczu i rozkurczu. Polega ono na podłączeniu pacjenta do specjalnych elektrod, których zadaniem jest rejestracja impulsów wytwarzanych przez serce. Badanie EKG trwa tylko kilka minut i jest zupełnie bezbolesne. Pomaga zdiagnozować najbardziej popularne zaburzenia rytmu serca. Najważniejszymi wskazaniami do przeprowadzenia badania EKG są:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba niedokrwienna serca (wieńcowa)
  • częste kołatanie serca,
  • wady serca,
  • zasłabnięcia i omdlenia
  • zawroty głowy,
  • ból/ucisk w klatce piersiowej.

Jak informuje dr n. med. Danuta Jakubowska-Kowalska, która od lat prowadzi Specjalistyczny Gabinet Lekarski w Górze Siewierskiej i Bytomiu – badanie EKG w celach profilaktycznych powinien wykonywać każdy pacjent po 40 roku życia. Warto robić je raz na trzy lata. W celach diagnostycznych EKG wykonywane jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. O zastosowaniu tej metody decyduje lekarz.

Holter RR

Holter ciśnieniowy polega na całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Za dnia pomiary wykonywane są co 15 -30 minut, natomiast w nocy – co 30-60 minut. Na ramieniu pacjenta przez cały czas trwania badania umieszczony jest mankiet do pomiaru ciśnienia, który współpracuje z rejestratorem. Badanie to przeprowadza się w przypadku podejrzenia nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia u kobiet w ciąży i podejrzenia oporności farmakologicznej w leczeniu nieprawidłowego ciśnienia, oraz przy podejrzeniu nadciśnienia tętniczego białego fartucha. . Holter RR jest bezbolesny, choć całodzienne noszenie mankietu może powodować pewien dyskomfort.

EKG i Holter RR w domu pacjenta

Jeszcze do niedawna, by wykonać badanie EKG lub całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego, pacjent musiał udać się do przychodni lub prywatnego gabinetu lekarskiego. Obecnie każde z tych badań można przeprowadzić w domu pacjenta. Interniści dysponują bowiem mobilnymi urządzeniami, które pozwalają na dokładną ocenę wybranych parametrów. Nowoczesne, przenoście aparaty do EKG są poręczne i łatwe w użyciu. W przypadku całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego pacjent otrzymuje mankiet wraz z rejestratorem.

Wykonanie powyższych badań w domu to dla pacjenta ogromna wygoda oraz brak konieczności rezygnacji z powziętych planów. Jest to duże ułatwienie zwłaszcza dla seniorów i schorowanych pacjentów, dla których odwiedzenie przychodni, jest nie lada wzywaniem.