Choć każdy dobry stomatolog traktuje ekstrakcję zęba jako ostateczność, czasami zdarzają się przypadki, kiedy jest ona konieczna. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju zabieg wcale nie musi być traumatycznym przeżyciem. Klinika Stomatologia Wodecki w Jastrzębiu-Zdroju oferuje nowoczesne i bezbolesne metody usuwania zębów. Jakie są wskazania do ekstrakcji zęba? Zapraszamy do lektury!

Najczęstsze przyczyny ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba to jeden z najczęstszych zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii chirurgicznej. Zazwyczaj dotyczy on problematycznych ósemek i zębów, które nie nadają się do leczenia z powodu zaawansowanej infekcji lub chorób przyzębia. Jak tłumaczy specjalista z kliniki Stomatologia Wodecki:

„Czasami ekstrakcji poddaje się też zdrowe zęby i zwykle powodem tej decyzji jest zaplanowane leczenie ortodontyczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które pozwala na wyłączenie przewodnictwa nerwowego w określonym obszarze jamy ustnej. W naszej klinice usuwaniem zębów zajmują się doświadczeni chirurdzy-stomatolodzy”.

Na czym polega chirurgiczne usuwanie zębów?

Usunięcie zęba metodą chirurgiczną polega na nacięciu dziąsła i odseparowaniu zęba od otaczających go tkanek. Następnie przy pomocy specjalistycznych narzędzi specjalista wyciąga ząb z zębodołu, po czym zaszywa ranę. Bezpośrednio po zabiegu stomatolog prosi pacjenta o zagryzienie kawałka sterylnej gazy w celu ograniczenia krwawienia. Gazik powinien pozostać w jamie ustnej przez około 30-40 minut. Kolejne zalecenia na najbliższe 24 godziny obejmują:

  • zakaz palenia tytoniu,

  • zakaz intensywnego płukania jamy ustnej i czyszczenia zębów w pobliżu rany,

  • stosowanie lekkostrawnej diety półpłynnej,

  • unikanie wysiłku fizycznego,

  • przyjmowanie środków przeciwbólowych wedle potrzeby.

Proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba trwa od 6 do 8 tygodni. Zabieg obarczony jest niskim ryzykiem powikłań, o ile zostanie przeprowadzony prawidłowo, i o ile pacjent będzie stosować się do zaleceń lekarza.

Czy trzeba uzupełnić braki po ekstrakcji?

Braki zębowe mają negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonalność całej jamy ustnej. Powodują przesuwanie się i wychylanie zębów, a także wymuszają zmianę mechaniki stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego też po wygojeniu się rany zaleca się jak najszybsze uzupełnienie ubytków zębowych. Robi się to za pomocą częściowych protez ruchomych bądź trwałych implantów. Klinika Stomatologia Wodecki może się pochwalić doskonale wyposażonym gabinetem protetycznym. Pracujący tam specjaliści dobiorą uzupełnienie do indywidualnych potrzeb pacjenta.