Czy można wyobrazić sobie ćwiczenia fizyczne bez jakiegokolwiek wysiłku? Dzięki zabiegom elektrostymulacji jest to możliwe, ponieważ całą pracę wykonują docierające do mięśni impulsy elektryczne, które prowokują je do skurczu. Kiedy wykorzystuje się zabiegi elektrostymulacji? Jakie efekty można uzyskać?

Powrót do sprawności, czyli terapia prądem

Długie unieruchomienia kończyn z powodu kontuzji powodują słabnięcie okolicznych mięśni wyłączonych z pełnienia swoich funkcji. Mięśnie, które nie mogą podjąć pracy zmniejszają swoją objętość. Po zdjęciu gipsu wymagają wzmocnienia, aby szybko powrócić do pełnej sprawności.

Jeśli taki stan bezczynności nadmiernie się wydłuża może to w ostateczności doprowadzić do ich zaniku. Dlatego w przypadku atrofii mięśni jest to konieczny element rehabilitacji i dotyczy większości niedowładów oraz chorób obwodowego układu nerwowego. Terapii może podjąć się mgr rehabilitacji ruchowej Anna Dąbkowska – Rozmiarek.

Jeszcze lepsze efekty można uzyskać włączając dodatkowo zabiegi laserem wysokoenergetycznym HIL POWER. Zalety łączonej terapii to natychmiastowe łagodzenie:

  • bólu tkanek miękkich
  • stanów zapalnych ścięgien i mięśni
  • obrzęków po zabiegach chirurgicznych
  • chorób zwyrodnieniowych stawów

Co to jest EMS i na jakiej zasadzie działa?

Elektrostymulacja, czyli w skrócie EMS to metoda stosowana, aby pobudzić mięśnie do wysiłku za pomocą impulsów małej częstotliwości. Wykorzystuje się ją w usprawnianiu mięśni i nerwów przy lekkich i ciężkich niedowładach. W zależności od stopnia uszkodzenia nerwów możliwy będzie całkowity lub częściowy powrót do sprawności.

Osoby z niedowładami nie poruszają się a brak ruchu przyczynia się do dalszych uszkodzeń mięśni i stawów oraz zaniku masy mięśniowej. Elektrostymulacja wprawia w ruch osłabione lub zwiotczałe mięśnie. Dlatego jest to terapia stosowana, aby przyspieszyć ich odbudowę lub zapobiegać postępującej atrofii.

Jak wygląda zabieg?

Obszary poddane zabiegowi są dokładnie dezynfekowane a do mięśni przykłada się parami elektrody. Są one posmarowane żelem do USG lub przykłada się do skóry wilgotną gazę. Na samym końcu mocuje się przewody podpięte do urządzenia, z którego uwalniany jest prąd stały lub impulsowy docierający do nerwów mięśniowych aby spowodować skurcze mięśni, które są zauważalne w trakcie zabiegu.

Elektrostymulacja może być jedno – lub dwubiegunowa. Powoduje uczucie mrowienia i pieczenia oraz niewielki dyskomfort spowodowany odczuwaniem bólu. Częstotliwość i siła skurczu musi być jednak dostosowana do indywidualnych preferencji i schorzenia osoby poddanej zabiegowi.