Zęby służą do rozdrabniania pokarmu. Zbudowane są z zębiny, która w obrębie korony pokryta jest szkliwem. Stanowi ona rdzeń zęba. Idealną sytuacją byłoby posiadanie naturalnych zdrowych i mocnych zębów. Niestety, gdy pojawia się ból, konieczna jest wizyta u stomatologa. Najpopularniejszą i skuteczną metodą leczenia zębów jest obecnie leczenie kanałowe, czyli endodoncja. Na czym polega?

Stan zapalny i co dalej?

Gdy do miazgi dostają się drobnoustroje, rozmnażają się i powodują stan zapalny. Infekcja może rozprzestrzenić się na kość wokół bolącego zęba, lub spowodować stan ropny oraz obumarcie miazgi. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe. Przy wykorzystaniu zdjęcia rentgenowskiego określony zostaje kształt kanału. Po otwarciu wejścia do kanałów, ząb ochrania się specjalną gumą przed bakteriami ze śliny. Kanały oczyszcza się i opracowuje specjalnymi narzędziami wykonanymi ze stopów niklowo-tytanowych. Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu pozwala na dokładne oczyszczenie i wypłukanie środkami bakteriobójczymi nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Dotarcie do wąskich kanałów możliwe jest dzięki użyciu nowoczesnych mikroskopów stomatologicznych. Końcowym etapem leczenia jest wypełnienie korzenia materiałem światło utwardzalnym. Gwarantuje to hermetyczne zamknięcie korzenia oraz zabezpieczenie przed dostaniem się bakterii i powstaniem stanu zapalnego.

Zalety kanałowego leczenia

Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu powoduje, że leczenie kanałowe ma praktycznie same zalety. Jeszcze do niedawna endodoncja wiązała się z koniecznością kilkukrotnego zabiegu u stomatologa. Obecnie nowoczesna technologia znacznie skraca czas leczenia przy jednoczesnym zmniejszeniu uczucia dyskomfortu podczas zabiegu. Narzędzia niklowo-tytanowe pozwalają na dokładniejsze oczyszczenie z bakterii, a wykorzystanie nowoczesnych mikroskopów umożliwia opracowanie i wypełnienie nawet najbardziej krętych i wąskich kanałów. Następstwem szczelnego wypełnienia jest mniejsza liczba infekcji, a dobrze wyleczony ząb może służyć wiele lat.

Endodoncja umożliwia rozpoznanie i leczenie zapalenia miazgi zęba czy martwicy. Wskazaniem do leczenia endodotycznego (kanałowego) jest m.in. silny ból zęba narastający nocą oraz na skutek ekspozycji na bodźce termiczne. W nowoczesnej stomatologii priorytetem jest leczenie pozbawione bólu. Zabiegi endodontyczne wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Możliwe jest podanie dokładnego znieczulenia systemem komputerowym, dzięki czemu dolegliwości pacjenta podczas aplikacji zredukowane są do minimum.