Osteoporoza to ważna choroba szkieletu (nazywa się ją również „cichym złodziejem kości”). Schorzenie powoduje ubytek masy kostnej, co przyczynia się do złamań kości. W najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do niepełnosprawności, śmierci. Z osteoporozą wiąże się z nią wiele faktów i mitów. Co warto wiedzieć o owym schorzeniu kości?

Osteoporoza a szczupłe osoby

Jest faktem, że osteoporoza najczęściej dotyka osób szczupłych (o niskiej masie, najczęściej poniżej 50 kg). Masywniejsze kobiety i mężczyźni mają zdecydowanie większą masę kostną, dlatego choroba nie grozi im tak mocno. Wynika to z faktu, że tkanka tłuszczowa odpowiada za wytwarzanie estrogenów – naturalnych obrońców przed osteoporozą.

Osteoporoza objawia się najczęściej silnymi bólami kręgosłupa – pogarszającymi codzienne funkcjonowanie – łamliwością kości oraz kifozą piersiową. Stopniowo powoduje ona pogłębiającą się niepełnosprawność, która może dodatkowo prowadzić do rozwoju innych poważnych schorzeń o podłożu psychologicznym, np. depresji.  Osteoporoza wpływa także na stan naszych zębów. Warto udawać się na regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i protetycznym. Lecznica MAK-MED to miejsce, które świadczy profesjonalne usługi z zakresu tych dziedzin.

Osteoporoza nie występuje tylko u dorosłych

Większości z nas wydaje się, że osteoporoza dotyka tylko dorosłych. Nic bardziej mylnego – na chorobę narażone są również dzieci. Najczęściej – u najmłodszych – bywa wynikiem niewłaściwej diety, problemów z układem pokarmowym, endokrynologicznym. Może ją również wywołać długotrwałe, przewlekłe stosowanie leków sterydowych.

Warto dodać, że na osteoporozę – po 50 roku życia – choruje znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Jest to związane z dynamicznymi zmianami w gospodarce hormonalnej, szczególnie podczas menopauzy (spada poziom estrogenów).

Dieta to nie wszystko

Utarło się, że najlepszym przeciwdziałaniem osteoporozie jest dieta bogata w wapń i witaminę D. To bardzo ważne, jednak same zdrowe żywienie na nic się nie zda. Ważne jest również regularne gimnastykowanie się oraz rezygnacja z używek. Warto pamiętać, że nie tylko papierosy (zawierające kadm) niszczą kości. Winne są również kofeina (zwiększa wydalanie wapnia i pogarsza jego wchłanianie), kwaśne wina, alkohol oraz zbyt mocne herbaty.