Gabinety fizjoterapii oferują rozmaite zabiegi, których celem jest złagodzenie i wyeliminowanie różnego rodzaju bólów i schorzeń. Najczęściej dotyczą one kręgosłupa, a także mięśni, ścięgien, więzadeł, kości i innych części ciała. Dość często w specjalistycznych gabinetach wykonuje się zabiegi fali uderzeniowej oraz trakcji kręgosłupa. Tego typu metody rehabilitacyjne oferuje m.in. Gabinet Fizjoterapii Komfort. Na czym polegają te zabiegi i jaki jest ich cel?

Czym jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to określenie mechanicznej fali wyróżniającej się małą częstotliwością. Tworzy się pod wysokim ciśnieniem w krótkim czasie, a co za tym idzie, bez trudu przenika przez skórę (na głębokość nawet kilku centymetrów) i trafia w miejsce schorowane. Obecnie fala uderzeniowa to innowacyjna metoda rehabilitacyjna, której wykonanie oferuje między innymi Gabinet Fizjoterapii Komfort z Poznania. Do wykonania tego zabiegu pracownicy ze wspomnianego gabinetu używają urządzenia Astar Impactis M. Zabiegi tego typu są nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Stosuje się je przede wszystkim po to, aby pozbyć się przewlekłego bólu różnych części ciała, w tym więzadeł, mięśni, ścięgien, kości, a także torebek stawowych.

Na czym polega trakcja kręgosłupa?

Kolejnym zabiegiem rehabilitacyjnym, jaki wykonywany jest w Gabinecie Fizjoterapii Komfort, jest trakcja kręgosłupa (wyciąg kręgosłupa). Zabieg ten polega na odciąganiu od siebie powierzchni stawowych kręgów, które ze sobą sąsiadują. Metoda ta stosowana jest w leczeniu oraz łagodzeniu objawów zwyrodnień kręgosłupa. Jak zaznacza ekspert w tej branży z gabinetu Komfort:

Zwyrodnienia kręgosłupa mogą być spowodowane ograniczeniem przestrzeni międzykręgowej, a także nadmiernym przeciążeniem pozostałych struktur, w tym między innymi więzadeł oraz stawów międzykręgowych.

Podczas trakcji kręgosłupa fizjoterapeuta wytwarza taką siłę naciągu, która zwiększy międzykręgową przestrzeń. Ponadto celem tego zabiegu rehabilitacyjnego jest przeciwdziałanie skurczom mięśni oraz przywrócenie mechanicznego funkcjonowania kręgosłupa. To oznacza, że zabieg trakcji kręgosłupa łagodzi objawy bólowe.

Kiedy zdecydować się na zabieg trakcji kręgosłupa?

Wyciąg kręgosłupa wskazany jest wtedy, gdy konieczne jest mobilizowanie i rozciąganie poszczególnych odcinków kręgosłupa. Poza tym zabieg ten wykonuje się, aby zwiększyć światło otworu kręgowego i w trakcie wypadania miażdżystego jądra. Jak zaznacza specjalista z Gabinetu Fizjoterapii Komfort, wyciąg kręgosłupa jest również często stosowaną metodą w przypadku bólów odcinków lędźwiowych i szyjnych, a do tego dość często stosuje się ten zabieg jako uzupełnienie innych metod leczenia. Zwykle zabiegi trakcji są jednym z elementów programu kompleksowej rehabilitacji, której celem jest poprawa poziomu aktywności, mobilności i funkcji kręgosłupa. Wspomniany wcześniej gabinet Komfort do realizacji tego zabiegu używa nowatorskiego urządzenia TRU-TRAC.