Coraz więcej osób skarży się na bóle kręgosłupa, kolan czy barku, a rwa kulszowa dotyka nawet młodszych osób. W takich momentach nie ma co czekać na cud i liczyć, że ból sam przejdzie, tylko trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i udać się po pomoc. Rozwiązaniem wielu problemów będzie fizjoterapia, dlatego warto wiedzieć czego oczekiwać po pierwszej wizycie, a także jak może pomóc fizjoterapeuta. Tego typu usługi świadczą pracownicy firmy Actireh

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to fundament, który pozwala poradzić sobie z różnymi dolegliwościami trapiącymi ludzkie ciało, a dokładniej układ ruchu. Dzięki niej można uporać się z uciążliwymi bólami kręgosłupa, różnymi schorzeniami narządu ruchu oraz wadami wrodzonymi. Fizjoterapia jest również potrzebna, aby wrócić do sprawności po wypadku, operacji czy udarze – wtedy jest częścią pełnej rehabilitacji. Zabiegi fizjoterapeutyczne są dostępne dla każdego pacjenta odczuwającego ból lub dyskomfort, bez względu na wiek. W ogólnym rozumieniu fizjoterapia to zbiór metod oraz technik, które mają działanie terapeutyczne. Stosuje się zarówno fizykoterapię, jak i kinezyterapię. Ta pierwsza sięga po metody związane z działaniem zjawisk fizycznych, jak choćby:

  • prądy lecznicze,

  • pole magnetyczne,

  • laser,

  • ultradźwięki,

  • krioterapia,

  • światłolecznictwo.

Kinezyterapia skupia się na przywracaniu sprawności ruchowej ciała za pomocą technik manualnych. Bardzo często jej elementem są różnorakie ćwiczenia ruchowe, a także masaż, np. rehabilitacyjny, masaż kręgosłupa czy nawet relaksacyjny. Pomocy fizjoterapeuty mogą potrzebować zarówno osoby starsze, zmagające się z problemami wynikającymi z podeszłego wieku jak i młodsze. Na fizjoterapię bardzo często trafiają również osoby aktywne fizycznie oraz uprawiające sporty, gdzie różnej maści urazy są nieodzownym elementem. 

Fizjoterapia – w czym pomoże?

Efekty fizjoterapii w głównej mierze zależą od dobranych technik pracy z ciałem. Fizjoterapia działa w dwójnasób: nie tylko likwiduje skutki dolegliwości układu ruchu, ale też pomaga zapobiegać wielu schorzeniom dotyczących innych układów. Do fizjoterapeuty warto się udać, kiedy cierpimy na:

  • stany pourazowe i stany zapalne,

  • choroby kręgosłupa,

  • dyskopatie,

  • zmiany zwyrodnieniowe,

  • ograniczenie ruchomości stawów,

  • sztywność mięśni,

  • bóle mięśni i stawów.

Codziennie ogromna liczba osób zmaga się problemami związanymi z układem ruchowym lub dolegliwościami bólowymi. Nie należy czekać na cud, ani cierpieć w milczeniu tylko udać się do fizjoterapeuty po pomoc. Wielu specjalistów w tej dziedzinie równolegle z gabinetem stacjonarnym, oferuje mobilne usługi rehabilitacyjne. Taka usługa to szczególnie przypadnie do gustu, które potrzebują specjalistycznej pomocy, ale nie mogą z różnych względów dostać się do gabinetu.

Jak się przygotować do fizjoterapii?

Wybierając się do gabinetu fizjoterapeuty, warto przygotować się trochę, tak aby wizyta przebiegła sprawnie i bezstresowo. Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą jest bardzo ważna z punktu widzenia przygotowania odpowiedniej terapii. Pozwala zebrać wszelkie potrzebne dane, które są niezbędne do ustalenia planu działania. Należy się przygotować na obszerny wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta oraz dolegliwości, z którą się zmaga. Dlatego warto mieć ze sobą wszelkie wyniki badań, które do tej pory zrobiliśmy (o ile takie mamy), czyli przede wszystkim zdjęcia RTG, USG lub rezonans magnetyczny.

Na wstępną wizytę u fizjoterapeuty warto przyjść stosownie ubranym lub wziąć wygodny, sportowy strój na zmianę. Legginsy, dresy, luźna koszulka sprawdzą się idealnie. Czasem już na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przejdzie od słów do czynów i wprowadzi w życie pierwszą partię ćwiczeń lub wykona wybrany zabieg fizykoterapii. Można też zabrać z domu duży ręcznik, który rozłożymy na łóżku rehabilitacyjnym – głównie dla własnego komfortu.

Świadczeniem usług fizjoterapeutycznych zajmuje się firma Actireh z Olsztyna. W jej ofercie znajduje się fizjoterapia ortopedyczna, pediatryczna czy też neurologiczna. Przedsiębiorstwo działa na rynku od piętnastu lat, a osoby w niej zatrudnione współpracują z innymi specjalistami, między innymi z zakresu ortopedii, neurologii, psychologii, logopedii. W gabinecie fizjoterapeutycznym są stosowane różne metody pomocy, do których zalicza się na przykład schematy: PNF, integracji sensorycznej, FITS, NDT, mobilizacji powięziowych czy też Vojty.