Wbrew pozorom rozwój dzieci jest bardzo szybki i dynamiczny, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Dlatego rodzice muszą szczególną wagę przykładać do dokładnej obserwacji swoich pociech i postępów w ich rozwoju. Wtedy możliwe będzie szybkie zareagowanie na różne nieprawidłowości i skuteczne leczenie. Nieocenioną pomocą będzie wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty z gabinetu Fizjosensoryka Smyka. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Dlaczego wizyta u fizjoterapeuty z dzieckiem jest ważna?

Wielu młodych rodziców nie zabiera swoich pociech do fizjoterapeuty, jeśli nie zaobserwują żadnych nieprawidłowości ani gdy pediatra czy neonatolog nie stwierdzą niczego niepokojącego. Tymczasem odwiedzenie gabinetu fizjoterapeutycznego z dzieckiem w 3 pierwszych miesiącach życia może mieć kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju psychomotorycznego. Jak wyjaśnia specjalista z gabinetu Fizjosensoryka Smyka działającego na terenie Mińska Mazowieckiego:

Fizjoterapeuta, który na co dzień pracuje z niemowlętami i dziećmi, patrzy na ich rozwój nie tylko pod kątem medycznym, ale w sposób holistyczny. Dzięki temu może dostrzec różne nieprawidłowości, dotyczące zarówno pielęgnacji, jak i wzorców ruchu, oraz zaproponować ich rozwiązania. Natomiast profesjonalne wsparcie rozwoju poprzez rehabilitację w pierwszych miesiącach życia jest nie tylko prostsze, ale też bardziej efektywne.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego?

Wpływ na rozwój dziecka ma wiele różnych czynników, m.in. przebieg ciąży i porodu czy też choroby lub urazy, dlatego do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Niemniej jednak można wyszczególnić kilka charakterystycznych symptomów, które powinny skłonić do udania się z dzieckiem do fizjoterapeuty. Do gabinetu Fizjosensoryka Smyka najczęściej zgłaszają się rodzice, którzy zaobserwowali u swojej pociechy:

  • małą ruchliwość rączek i nóżek,

  • wyginanie się na kształt litery C,

  • zaburzenia napięcia mięśniowego,

  • częste prężenie i prostowanie się,

  • częste zaciskanie pięści,

  • niesymetryczne ułożenie lub obracanie główki i ciała w jedną stronę,

  • niechęć do leżenia na brzuchu,

  • brak unoszenia i samodzielnego utrzymywania głowy.

Metody fizjoterapii dziecięcej

Fizjoterapeuci dziecięcy z gabinetu Fizjosensoryka Smyka zawsze dopasowują rehabilitację, jej metody oraz poszczególne ćwiczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pomagają najmłodszym, którzy cierpią na – dziecięce porażenie mózgowe, choroby genetyczne oraz różnego rodzaju zaburzenia chodu i koordynacji ruchowej, wady postawy u dzieci czy asymetrię ułożeniową. W ramach rehabilitacji Fizjosensoryka Smyka oferuje zastosowanie m.in. metody NDT-Bobath i Vojty.