Problemy natury uroginekologicznej mogą pojawić się u każdej kobiety bez względu na jej wiek czy status społeczno-materialny. O ile temat migreny czy zapalenia pęcherza moczowego może być poruszany w towarzystwie, to o nietrzymaniu moczu, obniżeniu się lub wypadaniu narządów rodnych bądź bolesnym współżyciu, nikt głośno nie mówi. A to tylko jedne z kilku przypadłości, których leczeniem zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kiedy warto udać się na wizytę do tego specjalisty?

Na czym skupia się fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dość młoda dziedzina rehabilitacji, która w pewnym sensie stanowi uzupełnienie terapii ginekologicznej. Głównym zadaniem fizjoterapeuty uroginekologicznego jest praca z kobietami mającymi problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy, ale nie tylko. Specjalista uczy pacjentki właściwych wzorców ruchowych i nawyków, które mają bezpośredni wpływ na pracę wyżej wymienionych partii mięśni. Fizjoterapia uroginekologiczna opiera się na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie lub rozluźnienie mięśni dna miednicy. Mowa tu nie tylko o ćwiczeniach fizycznych, ale też terapii manualnej czy pracy z oddechem. Wszystkie czynności terapeutyczne prowadzone przez specjalistę mają na celu ograniczenie lub usunięcie konkretnej dysfunkcji występującej w obrębie miednicy mniejszej.

Jak wygląda wizyta fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Jak informuje specjalista z gabinetu Reha Pelvi w Ełku – pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego odbywa się według następującego schematu. Na początku specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, który pozwala mu wstępnie określić przyczynę i cel spotkania. Następnie fizjoterapeuta bada postawę ciała pacjentki i, jeśli wyrazi ona na to zgodę, wykonuje badanie wewnętrzne – per vaginum. Dzięki niemu możliwa jest dokładna ocena sprawności mięśni dna miednicy. Po zakończeniu badań fizjoterapeuta uroginekologiczny informuje pacjentkę o diagnozie i zleca zestaw ćwiczeń dobranych odpowiednio do istoty problemu, z którym przyszła kobieta. Ćwiczenia te muszą być wykonywane systematycznie. Tylko wtedy przyniosą spodziewane efekty.

Z jakim problemem warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą skorzystać kobiety na każdym etapie życia – nastolatki, panie przygotowujące się do ciąży, po porodzie, w połogu czy będące w trakcie menopauzy. Specjalista może pomóc w rozwiązaniu następujących problemów zdrowotnych:

  • nietrzymanie moczu,

  • bolesne miesiączkowanie,

  • bolesne współżycie,

  • obniżenie narządów rodnych,

  • rehabilitacja blizny po cięciu cesarskim,

  • rehabilitacja blizny po nacięciu krocza,

  • endometrioza,

  • rehabilitacja po operacji w obrębie miednicy mniejszej,

  • bóle kręgosłupa,

  • zaparcia.

Na spotkanie z fizjoterapeutą uroginekologicznym warto zabrać dokumentację medyczną i wygodny strój. Dobrze też spisać na kartce wszelkie pytania i wątpliwości, o które chcemy spytać specjalistę. Zyskamy wówczas pewność, że nie zapomnimy o niczym, co jest dla nas ważne.