Problem uzależnienia od alkoholu spotyka coraz więcej ludzi. Niepokojące jest, że sięgają po niego nawet młode osoby, ponieważ alkohol kojarzy im się wyłącznie z dobrą zabawą. Często nie zdają sobie sprawy, jak łatwo jest przekroczyć granicę i wpaść w chorobę, która niszczy organizm, relacje, a nawet prowadzi do śmierci. Fundacja na Temat w ramach terapii leczenia tego uzależnienia proponuje Program Ograniczenia Picia. Dowiedz się więcej na ten temat!

Na czym polega Program Ograniczenia Picia?

Dawniej leczenie uzależnienia od alkoholu polegało na drastycznym odcięciu od źródła problemu. Uważano, że jedynym sposobem, aby wygrać z nałogiem, należy bezwzględne zrezygnować z tej używki. Dziś zgodnie z zaleceniami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) stosuje się tzw. Program Ograniczenia Picia (POP). Dotyczy on osób bez przeciwwskazań zdrowotnych dla używania alkoholu, dobre funkcjonujących społecznie oraz ludzi młodych, dla których perspektywa dożywotniej abstynencji jest wręcz niewyobrażalna.

Eksperci z Fundacji na Temat stosują POP poprzez terapie, skierowane do osób, które chcą dokonać zmian w swoim życiu w kontekście picia alkoholu. W ramach terapii leczenia uzależnienia od alkoholu pomagają w wypracowaniu bezpieczniejszego modelu korzystania z alkoholu, bez konieczności zachowywania pełnej abstynencji, dokonując m.in. analizy obecnego wzorca spożywania alkoholu, a następnie opracowując plan ograniczenia picia, który określa częstotliwość i dopuszczalną, jednorazową ilość spożycia alkoholu.

Jakie są korzyści Programu Ograniczenia Picia?

Metoda ta zakłada, że problem spożywania alkoholu może mieć różne nasilenie. W odróżnieniu od wcześniejszych założeń, które wszystkie osoby nadużywające alkoholu, nazywały alkoholikami i traktowały je w ten sam sposób, POP zakłada, że należy wyróżnić poziomy zaburzeń na małe, średnie i wysokie. Terapeuci z Fundacji na Temat, którzy pracują z pacjentami na podstawie tego programu, zakładają indywidualne podejścia do każdego pacjenta i zastosowanie terapii, która będzie ukierunkowana na konkretny przypadek.

W wyniku realizacji Programu Ograniczania Picia pacjent może zyskać umiejętność kontrolowania ilości i częstotliwości picia oraz poprawić jakość swojego życia, a zwłaszcza relacji z najbliższym otoczeniem. Wpływa ona pozytywnie na poprawę funkcjonowania zawodowego i społecznego oraz zdrowia psychofizycznego. Ponadto terapeuci z Fundacji na Temat w trakcie pracy z pacjentem edukują ich w zakresie mechanizmów uzależnienia, realizują treningi umiejętności rozwiązywania problemów bez używania alkoholu i pracują nad poprawą komunikacji w rodzinie w ramach terapii współuzależnienia.