Rozchwiana gospodarska hormonalna, rogowacenie gruczołów łojowych oraz nadmierne wydzielanie łoju, to czynniki, które sprzyjają rozwojowi trądziku. Choroba dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzewania, niemniej może pojawić się też w wieku późniejszym. Sprawdźmy, co na ten temat mówi lekarz gabinetu specjalistycznego Aliny Zając-Wróblewskiej.

Endokrynolog wyjaśnia: jakie są przyczyny trądziku?

Najczęstszą przyczyną trądziku jest nadmiar hormonów steroidowych wytwarzanych przez nadnercza, które odpowiadają za stymulację gruczołów łojowych. Wśród najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych, powiązanych z tą chorobą skóry, wymienia się: zespół policystycznych jajników, przerost nadnerczy, zespół Cushinga oraz guzy produkujące androgeny. Gabinet Aliny Zając-Wróblewskiej specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu wszystkich wymienionych wyżej schorzeń.

Choroby endokrynologiczne a trądzik: najczęstsze przypadłości

Do gabinetu Aliny Zając-Wróblewskiej zgłaszają się przede wszystkim kobiety cierpiące na PCOS. Najczęstszymi objawami tego schorzenia są ciężki trądzik, nadmierne owłosienie oraz łysienie. Owłosienie może występować w nietypowych miejscach, takich jak broda czy klatka piersiowa. Leczenie trądziku wymaga w takim przypadku wdrożenia terapii hormonalnej, która przywróci właściwe proporcje androgenów i estrogenów. Równie częstym powodem chorób skórnych jest nieklasyczny przerost nadnerczy, który skutkuje nadmiernym wydzielaniem hormonów płciowych i upośledzeniem produkcji innych hormonów (kortyzolu i aldosteronu).