Chcesz, aby Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało? Uzyskało niezależność w życiu i wykorzystywało wszystkie swoje możliwości? W takim razie mamy dla Ciebie świetną propozycję, a jest nią terapia metodą NDT-Bobath. Sposób, który bardzo pozytywnie wpływa na ogólny rozwój dziecka. Taką metodę stosuje w swoim Gabinecie Fizjoterapii Pani Magdalena Twardowska.

Na czym polega metoda NDT-Bobath?

Metoda NDT-Bobath została zapoczątkowana już w latach czterdziestych XX wieku. Rozwijano ją jednak i udoskonalano, aby zwiększyć efektywność działań fizjoterapeutów na całym świecie. Głównym założeniem metody i koncepcji było i jest umożliwienie i pomoc w wykonaniu funkcji wykorzystywanej w życiu codziennym osobom z dysfunkcjami. Terapeuci stosują techniki ułatwiające ruch w poprawnej jakości adekwatnie do wieku i rozwoju psychoruchowego pacjenta-dziecka. Wszystko po to, aby przygotować go do niezależności w życiu. Metoda NDT-Bobath ma za zadanie zwiększyć potencjał ruchowy u dzieci, ich możliwości i umiejętności. Warto tutaj zaznaczyć, że w dużej mierze zależy to od istniejących uszkodzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego. Podczas zajęć terapeuta, między innymi w Gabinecie Fizjioterapii Magdaleny Twardowskiej ćwiczy całe ciało dziecka, a nie wybrane kończyny.

Jak powiedziała jedna ze specjalistek pracująca w opisywanym zakładzie,

naszym głównym celem jest wyzwolenie, torowanie u najmłodszych odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, dziecko jest wtedy dynamicznie aktywizowane. Zapewnia to mu aktywność i maksymalny udział, dzięki czemu efekty są widoczne szybciej.

Zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath

Koncepcja NDT-Bobath obejmuje przede wszystkim wpływ na napięcie mięśni za sprawą obniżenia napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego. Ponadto podczas terapii, dzieci hamują u siebie nieprawidłowe odruchy. Wszystko dlatego, że terapeuta aktywizuje ruch w formie, która jest najmocniej zbliżona do prawidłowej. Wspomaga i prowadzi ruch punktów kluczowych, takich jak obręcz barkowa, głowa czy miednica. Co więcej, instruuje rodziców o tym, jak wykorzystywać i utrwalać zdobyte umiejętności przez dzieci w codziennym życiu i wykonywanych czynnościach.