Endometrioza to powszechne schorzenie, które diagnozowane jest u kobiet w różnym wieku. Jednym z objawów są bolesne miesiączki, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Na szczęście świadomość społeczeństwa na temat chorób ginekologicznych rośnie. Coraz młodsze panie konsultują niepokojące dolegliwości z lekarzem, co ułatwia postawienie diagnozy. Leczenie jest trudne i złożone, a więc dobrze jest udać się do specjalisty z doświadczeniem.

Czym jest endometrioza?

Jeszcze kilka lat temu istniało przekonanie, że bolesna miesiączka jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Nic bardziej mylnego! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kryje się za nią endometrioza, czyli wędrująca śluzówka macicy. Dolegliwości bólowe nasilają się przed i w trakcie menstruacji, jednak nie oznacza to, że choroba nie daje innych objawów.

Ból o różnym nasileniu może pojawić się podczas stosunku płciowego, oddawania stolca czy po wypróżnieniu. Nierzadko endometrioza daje symptomy, które przypominają zapalenie pęcherza moczowego. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to schorzenie, które rozwija się latami. Wraz z upływem czasu ból może towarzyszyć kobiecie każdego dnia. Brak leczenia prowadzi do m.in. uszkodzenia narządów wewnętrznych czy niepłodności.

Jak wygląda diagnoza i leczenie endometriozy?

Pierwszym krokiem jest konsultacja ze specjalistą. W Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym Lek. Med. Tamary Wilk z Krakowa wykonywane są specjalistyczne badania, dzięki którym można jednoznacznie zdiagnozować chorobę. Wskazaniem do ich przeprowadzenia jest wywiad z pacjentką. Warto pamiętać, że schorzenie to daje mnóstwo niestandardowych objawów, które mogą świadczyć także o innych problemach np. ze strony układu pokarmowego.

Wyróżnia się farmakologiczne oraz chirurgiczne leczenie endometriozy. W pierwszym przypadku dąży się do zahamowania wzrostu śluzówki oraz ognisk chorobowych. Zabieg chirurgiczny jest w Polsce wykonywany relatywnie rzadko. Wymaga on ogromnej precyzji, wiedzy i zaawansowanego wyposażenia.