W dzisiejszych czasach leczenie psychologiczne jak i psychiatryczne nie jest już tematem tabu. Coraz więcej osób nie tylko mówi o tym głośno, ale też w przypadku problemów szuka fachowej pomocy w miejscach takich jak JAC Edukacja, Rozwój, Profilaktyka i Terapia. Istnieje wiele terapii, które różnią się podejściem do problemu oraz sposobami jego rozwiązywania, a jedną z najpopularniejszych jest terapia poznawczo-behawioralna. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna, znana także jako terapia CBT (od ang. cognitive–behavioral therapy), jest dokładnie sprecyzowaną i nastawioną na konkretny cel formą psychoterapii. Charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do innych podejść, skupia się przede wszystkim na teraźniejszości, nie przeszłości, zakładając, iż wszelkie zachowania odbiegające od normy da się zmienić. To, czym dokładnie jest terapia poznawczo-behawioralna przybliża psychoterapeutka, psychotraumatolog ​​Joanna Grochowska, która w Bydgoszczy prowadzi własny gabinet psychoterapii JAC Edukacja, Rozwój, Profilaktyka i Terapia:

Jak wynika z samej nazwy tej formy psychoterapii, jest ona połączeniem dwóch metod terapeutycznych – terapii poznawczej i terapii behawioralnej. Ta forma leczenia zakłada, że sposób myślenia oraz postrzegania rzeczywistości wpływa na to jak się zachowujemy, dlatego zmieniając nastawienie pacjenta, można zmienić również jego zachowanie. Oprócz tego głównym celem terapii jest uświadomienie osoby, że niektóre z jej zachowań lub przekonań są niewłaściwe, a następnie wypracowanie nowych, poprawnych reakcji na sytuacje.

Terapia poznawczo-behawioralna – dla kogo?

Chociaż terapia poznawczo-behawioralna ma ściśle określone schematy postępowania, tak naprawdę występuje wiele jej odmian oraz technik i metod. Dlatego wykwalifikowani, doświadczeni psychoterapeuci i psychotraumatolodzy, tacy jak ​​Joanna Grochowska z gabinetu JAC Edukacja, Rozwój, Profilaktyka i Terapia, potrafią dostosować formę terapii do leczenia różnych zaburzeń psychicznych. Zazwyczaj z psychoterapii poznawczo-behawioralnej oferowanej przez bydgoski gabinet korzystają osoby zmagające się z problemami takimi jak:

  • depresja,

  • zaburzenia lękowe,

  • ataki paniki,

  • fobie społeczne,

  • trauma,

  • stres pourazowy i przewlekły,

  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Terapia poznawczo-behawioralna wykorzystywana jest także w leczeniu zaburzeń odżywiania, zaburzeń życia seksualnego oraz nadużywania i uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Do gabinetu JAC Edukacja, Rozwój, Profilaktyka i Terapia mogą zgłaszać się dorośli i nastolatkowie zarówno na terapie indywidualne, jak i w parach, a także rodzice, których dzieci zmagają się z problemami psychicznymi. To miejsce dla wszystkich, którzy – czują się zaniepokojeni swoim nastrojem, nie rozumieją, dlaczego czują się tak, jak się czują czy też są świadomi, co lub kto wpłynął, bądź wciąż wpływa na stan, w którym się znajdują, ale nie wiedzą, jak zmienić swój dobrostan psychiczny.