Siedząca praca oraz mało aktywny tryb życia coraz częściej są przyczyną schorzeń i dysfunkcji w obrębie kręgosłupa. Przesunięcie krążków międzykręgowych i spowodowany tym ucisk na nerwy przysparza pacjentom dolegliwości bólowych i niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W ostatnim czasie alternatywą dla inwazyjnych procedur chirurgicznych stał się zabieg mikrodiscektomii wykonywany przez neurochirurga Jarosława Andrychowskiego. 

Czym jest zabieg mikrodiscektomii? 

Mikrodiscektomia lub inaczej mikrodekompresja jest mało inwazyjnym zabiegiem z dziedziny chirurgii kręgosłupa. Dawniej w leczeniu schorzeń kręgosłupa najczęściej wykonywano zabieg discectomii polegający na nacięciu mięśni przykręgosłupowych i wycięciu jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Niestety procedura ta wiązała się z dosyć długą i bolesną rekonwalescencją. Mikrodiscektomia to nowoczesny i opozycyjny do discektomii zabieg, który umożliwia szybkie i precyzyjne usunięcie przyczyny problemu. W tym przypadku nie ma konieczności mocnej ingerencji w układ kostno-mięśniowy, a po krótkiej rekonwalescencji pacjent wraca do pełnej sprawności. Mikrodiscektomia w porównaniu do discektomii charakteryzuje się również wyraźnie mniejszą liczbą możliwych powikłań, a ryzyko wystąpienia dyskopatii nawrotowej jest znacznie zminimalizowane. 

Jakie są wskazania do wykonania mikrodiscektomii?

Główną przyczyną wykonania mikrodiscektomii jest dyskopatia krążka międzykręgowego, czyli popularnie określany wypadający dysk. Wskazaniami do wykonania zabiegu są również: zaburzenia czucia w kończynach dolnych z powodu zespołu korzeniowego, lędźwiowy zespół korzeniowy, osłabienie napięcia mięśniowego w goleniach i stopach w wyniku ucisku na nerwy, a także upośledzenie funkcji pęcherza moczowego oraz zaburzenia wypróżniania i zaburzenia na tle seksualnym. 

Jak wygląda zabieg mikrodiscektomii?

Zabieg ten, choć mało inwazyjny, musi zostać przeprowadzony przez specjalistę. W Warszawie mikrodiscektomię wykonuje Specjalista Neurochirurg Jarosław Andrychowski. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Pacjent zostaje ułożony na brzuchu lub boku. Lekarz nacina niewielki fragment ciała w celu odsunięcia mięśni z kości. W zależności od wskazania do zabiegu konieczne może być usunięcie wyrośli kostnych lub krążka międzykręgowego, który odpowiedzialny jest za ucisk nerwów. Procedura trwa około 80-90 minut. 

Zabieg przeprowadza neurochirurg Jarosław Andrychowski, który posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe. Po konsultacji w Gabinecie Lekarskim Neurochirurga Jarosława Andrychowskiego i zleceniu szczegółowych badań lekarz kwalifikuje do odpowiedniego zabiegu. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, neurochirurg Jarosław Andrychowski dokładnie wyjaśni przyczynę Twojego problemu i zaleci odpowiednie leczenie.