Kwas hialuronowy (HA) to polisacharyd, który naturalnie znajduje się w naszym organizmie. W zdecydowanie największej ilości występuje w skórze, gdzie wiążę wodę, przez co odpowiada za właściwe nawilżenie. Stopniowe zmniejszanie się jego ilości wiąże się ze spadkiem nawilżenia skóry, uratą sprężystości i pojawieniem się zmarszczek. Dlatego medycyna estetyczna oferuje uzupełnianie niedoboru kwasu hialuronowego. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

Kwas hialuronowy wypełniaczem zmarszczek

Obecnie w medycynie estetycznej stosuje się spowalnianie efektów starzenia się na poziomie skóry oraz tkanki podskórnej. Zabiegi takie wykonywane są m.in. w Gabinecie Medycyny Estetycznej Jolanty Blicharskiej. W ofercie jest wiele sposobów „odmłodzenia”: zarówno poprzez stymulację własnych procesów regeneracyjnych, poprawiających jakość i wygląd skóry jak i poprzez korygowanie powstałych wraz z wiekiem zmian lub niedoskonałości naszego wyglądu z zastosowaniem wypełniaczy, czy też przez zabiegi z użyciem botoxu.

Najbezpieczniejszą i dającą natychmiastowe rezultaty metodą jest korygowanie niekorzystnych zmian z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem preparatów do mezoterapii igłowej, czyli zabiegu, który pozwala skutecznie i trwale poprawić jakość skóry poprzez jej nawilżenie i zagęszczenie. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego stymuluje proces wytwarzania w skórze własnego kolagenu. Dochodzi wtedy do stymulacji własnych mechanizmów naprawczych organizmu naturalnego i tym samym do trwałego spłycenia zmarszczek.  

Kwas hialuronowy najczęściej stosuje się do: wypełniania zmarszczek (np. fałdów nosowo – wargowych, zmarszczek wokół ust, zmarszczek na czole, zmarszczek między brwiami, kurzych łapek), powiększania ust, odbudowy skroni, odbudowy i powiększania policzków, modelowania linii żuchwy, poprawy kształtu nosa, odbudowy zmian pourazowych lub pooperacyjnych. Praktycznie można podać go w każdy obszar ciała.

Bezpieczeństwo zabiegów z kwasem hialuronowym

Ponieważ kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze, więc nie powoduje alergii. w razie niezadowalających efektów zabiegu wypełniacz można rozpuścić, stosując enzym hialuronidazę. Zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym, jest bezpieczny i mało inwazyjny. Pacjent w zasadzie od razu, bez okresu rekonwalescencji, może wrócić do normalnej aktywności.

Po 2 tygodniach, gdy żel zwiąże wodę i ułoży się w tkankach, ukazują się piękne rezultaty wypełniania kwasem hialuronowym i utrzymują się średnio od 6 do 18 miesięcy. Ważne jest, aby zabieg był wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza i z użyciem preparatów najwyższej jakości. Nieumiejętne wstrzykiwanie kwasu hialuronowego nie jest bezpieczne dla zdrowia, więc nie można wykonywać iniekcji samodzielnie.