Problemy dotyczące pracy, rodziny, szkoły czy innych rzeczy często są przyczyną m.in. długich przemyśleń i doprowadzają do złego samopoczucia. Ludzie zamykają się w sobie, nie chcą spotykać się ze znajomymi bądź pozornie udają, że wszystko jest w porządku, a tak naprawdę cierpią. Jest wiele schorzeń, które mają powiązanie z przygnębieniem i brakiem chęci do życia. Jednym z nich jest depresja. Co to jest i kogo ona może dotyczyć?

Co to jest depresja?

Depresja zazwyczaj zwana jest chorobą opierającą się na zaburzeniach nastroju. Oczywiście należy uwzględnić, że na stwierdzenie u ludzi takiej choroby składa się wiele czynników. Nie zawsze smutek i przygnębienie mogą od razu świadczyć o depresji, ponieważ każdy w swoim życiu ma chwile słabości i zwątpienia. Specjaliści świadczący usługi z zakresu psychologii zazwyczaj obserwują u osób chorych długotrwałe symptomy, które świadczą o depresji. Zaburzenia te mogą dotyczyć różnych sfer, dlatego psychologowie starają się odnaleźć ich przyczynę i określić rodzaj. Kluczem jest dobór odpowiedniego leczenia dla każdego pacjenta.

Kogo dotyka depresja?

Według danych statystycznych depresja to choroba, która zajmuje czwarte miejsce w kategorii najgorszych i najczęstszych zaburzeń zdrowotnych u ludzi. Specjaliści obawiają się, że w najbliższym czasie nieleczona depresja może być przyczyną większości zgonów.

Wydawać by się mogło, że depresja jest chorobą dotyczącą współczesnego świata. Twierdzenie to jest nieprawidłowe, ponieważ warto zauważyć, że na dane zaburzenia cierpiał m.in. Vincent van Gogh, który żył w XIX wieku. Jednak faktem jest to, że obecne technologie, życie w biegu i nacisk, jaki wywiera się na społeczeństwo, jest przyczyną większej liczby zachorowań na depresję, niż w poprzednich latach.

Na depresję choruje wiele osób. Wiek, status społeczny, wykonywany zawód, poziom wiedzy i umiejętności, liczba znajomych – te i wiele innych czynników nie mają wpływu na to, czy dana osoba popadnie w depresję i będzie wymagana pomoc psychologa. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie życie wiedzie, może stać się ofiarą zaburzeń psychicznych.

Objawy depresji

Psychologowie, którzy pomagają chorym, obserwują różnego rodzaju cechy charakterystyczne, będące objawami depresji. Wśród nich można wyróżnić m.in. niską samoocenę, brak przyjemności, zaburzenia snu i koncentracji, negatywne myśli (również dotyczące śmierci), poczucie winy, problemy z odżywaniem.  Warto wspomnieć, że każdy może mieć inne i niekoniecznie najczęściej spotykane objawy depresji.

Gabinet Psychoterapii Urszula Wegenke-Roszak

Gabinet Psychoterapii Urszuli Wegenke-Roszak oferuje szeroką gamę usług związanych z pomocą psychologiczną. Wśród nich znajdują się konsultacje i terapia par, psychoterapia dorosłych i młodzieży, indywidualne konsultacje psychologiczne oraz pomoc w sytuacjach kryzysowych. Specjaliści z firmy zajmują się również problemami depresyjnymi i nerwicowymi, objawami psychosomatycznymi, osobami przeżywającymi silny stres oraz napadami paniki. Gabinet mieści się w Poznaniu.