Jeden z Twoich zębów nie pozwala Ci na komfortowe spożywanie ciepłych i zimnych posiłków? Cierpisz na nadwrażliwość i dokucza Ci silny ból? Być może doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zęba. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla chorego zęba będzie leczenie kanałowe. Na czym polega ta metoda leczenia? Jakie niesie ze sobą konsekwencje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, przeprowadzane m.in. w Gabinecie Stomatologicznym Janusza Świerzyńskiego, składa się z kilku etapów, wśród których wyróżniamy:

  • wykonanie badania RTG – dzięki prześwietleniu lekarz stomatolog może ocenić rozległość uszkodzenia miazgi zęba oraz zaplanować leczenie;

  • znieczulenie – znieczulenie miejscowe zapobiega odczuwaniu dyskomfortu i przede wszystkim bólu podczas całego procesu leczniczego;

  • usunięcie uszkodzonej miazgi z kanałów – zainfekowana lub martwa miazga zębowa musi zostać dokładnie usunięta, a następnie kanał zębowy należy precyzyjnie oczyścić oraz zdezynfekować, pozbywają się chorobotwórczych bakterii;

  • wypełnienie pustych kanałów – udrożnione i zdezynfekowane kanały wypełniane są specjalistycznym preaparatem, najczęściej gutaperką.

Ostatni etap leczenia endodontycznego polega na zamknięciu kanałów oraz odbudowie korony zęba!

Leczenie kanałowe, a możliwość spożywania pokarmów

Po leczeniu kanałowym obowiązują praktycznie identyczne zalecenia, jak po usunięciu zęba, czyli do momentu ustania znieczulenia powinniśmy się powstrzymać od spożywania pokarmów, a w szczególności unikać twardych pokarmów.

Leczenie endodontyczne, a antybiotykoterapia

W większości przypadków zapalenie miazgi zębowej wymaga jedynie usunięcia zmienionych chorobowo tkanek oraz oczyszczenia kanału, a cały proces ogranicza się wyłącznie do leczenia kanałowego. Konieczność wprowadzenia antybiotykoterapii zachodzi tylko i wyłącznie w sytuacji ciężkiego, rozległego stanu zapalnego, który rozprzestrzenił się do otaczających tkanek.