Nerwica to poważne zaburzenie psychiczne – powodujące rozregulowanie układu nerwowego. Najczęściej jest ona diagnozowana już w zaawansowanym stadium – uniemożliwiającym prawidłowe funkcjonowanie. Nerwica to jedno z nielicznych schorzeń, które rozpoznaje się u dzieci, nastolatków, dorosłych, jak i u seniorów. Dowiedz się więcej na temat objawów i metod leczenia tej uciążliwej, podstępnej choroby!

Rodzaje nerwicy

Często występującym schorzeniem natury psychicznej jest nerwica lękowa. Chory zachowuje się irracjonalnie i obawia się o życie swoje, swojej rodziny i bliskich osób – zupełnie bez powodu. Zdarza się, że nerwica lękowa przyjmuje formę fobii, np. lęku przed pająkami lub lęku wysokości.

Kolejnym rodzajem zaburzeń nerwicowych jest nerwica natręctw. Jej pierwsze objawy obserwuje się już u kilkunastoletnich dzieci, a później może przejść w stan remisji. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne obejmują natrętne myśli oraz regularnie wykonywane czynności – m.in. kilkukrotne mycie rąk, sprawdzanie, czy wyłączyliśmy żelazko z prądu, idealne układanie przedmiotów i wielokrotne powtarzanie wielu innych, codziennych czynności.

Nerwica neurasteniczna jest wynikiem długotrwałej ekspozycji na stres i powoduje różnego rodzaju objawy fizyczne, w tym kołatanie serca, bóle głowy, bóle klatki piersiowej, przewlekłe biegunki lub zaparcia.

Leczenie zaburzeń nerwicowych – nie tylko farmakologiczne!

Każde zaburzenie nerwicowe wymaga leczenia – najlepsze rezultaty przynosi połączenie leczenia farmakologicznego oraz zajęć w gabinecie psychoterapeuty, np. u Magdaleny Kopeć-Piotrzkowskiej. Lekarz na pierwszej wizycie, na podstawie zebranego wywiadu, rozpozna rodzaj zaburzeń i zaproponuje odpowiednią psychoterapię. Celem zajęć jest zrozumienie własnych, niepotrzebnych obaw oraz zmiana dotychczasowego zachowania.

Terapia poznawczo-behawioralna pozwala na stosunkowo szybie i efektywne leczenie zaburzeń psychicznych – eliminując negatywne myśli i irracjonalne zachowania.