Cytologia, znana również jako badanie cytologiczne, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, zwłaszcza raka szyjki macicy. W Polsce jest to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet, które powinny regularnie się poddawać tej procedurze. Razem z lekarzem Ginekologiem Jackiem Nowowiejskim dowiemy się więcej o badaniu, jakim jest cytologia.

Na czym polega badanie cytologiczne

Cytologia to badanie mikroskopowe komórek nabłonka szyjki macicy, które ma na celu ocenę ich budowy i funkcji. Podczas badania lekarz pobiera próbkę komórek z tzw. strefy przekształcenia nabłonka szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie próbka jest umieszczana na szkiełku i wysyłana do laboratorium, gdzie zostaje poddana analizie przez specjalistę - cytologa.

Przebieg badania cytologicznego

Badanie cytologiczne jest szybkie i nieinwazyjne. Przed jego wykonaniem kobieta powinna poinformować lekarza o ewentualnych infekcjach intymnych oraz o przyjmowanych lekach. Należy również unikać stosowania tamponów, kremów czy żeli dopochwowych na 48 godzin przed badaniem.

Podczas badania kobieta leży na specjalnym fotelu ginekologicznym, a lekarz za pomocą wziernika rozszerza pochwę, aby uzyskać dostęp do szyjki macicy. Następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera próbkę komórek z szyjki macicy. Procedura trwa zwykle kilka minut i może być nieco niekomfortowa, ale nie powinna powodować silnego bólu.

- przekazuje lekarz Ginekolog Jacek Nowowiejski.

Rodzaje badań cytologicznych

W zależności od metody przygotowania próbki do analizy wyróżniamy dwa główne rodzaje badań cytologicznych - konwencjonalną cytologię oraz cienkowarstwową cytologię (LBC - Liquid Based Cytology). W przypadku cytologii konwencjonalnej próbka komórek jest umieszczana bezpośrednio na szkiełku i utrwalana za pomocą specjalnego preparatu. W cienkowarstwowej cytologii próbka komórek jest zanurzana w specjalnym płynie, który pozwala na usunięcie niepotrzebnych elementów, takich jak śluz czy krwinki, a następnie przygotowywana do analizy.

Zalecenia dotyczące częstotliwości wykonywania cytologii

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie przez kobiety w wieku 25 - 59 lat, co najmniej raz na trzy lata. W przypadku wyników niepokojących, lekarz może zalecić częstsze badania lub dodatkowe diagnostyki, takie jak kolposkopia czy biopsja szyjki macicy.