Płytka nazębna stanowi bezbarwną warstwę bakterii oraz węglowodanów pokrywających zęby i kieszenie dziąsłowe. To ona może doprowadzić do próchnicy, chorób dziąseł lub stworzenia nieestetycznego brązowego nalotu na szkliwie zwanego kamieniem nazębnym. Jak zatem usuwać płytkę bakteryjną z zębów? Prócz szczotkowania i nitkowania zębów, a także prócz płukania jamy ustnej istotna jest higienizacja w gabinecie stomatologicznym.

Zabiegi higienizacji jamy ustnej

Higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym to kilka bezinwazyjnych, szybkich oraz skutecznych zabiegów. Zalicza się do nich piaskowanie zębów, scaling poddziąsłowy i naddziąsłowy, fluoryzację i lakierowanie, a także polerowanie szkliwa i plomb. Niektóre gabinety wyposażone w innowacyjny sprzęt są również gotowe zaproponować kontrolę stanu zdrowia błony śluzowej jamy ustnej detektorem Velscope. Polecany jest także kiretaż laserowy. Taką kompleksową higienizację oferuje zespół doświadczonych stomatologów DENMED, który działa w Tarnowie. W jaki sposób specjaliści z takich gabinetów wykonują oczyszczanie jamy ustnej i przede wszystkim zębów?

Pierwszym etapem jest piaskowanie, które polega na usuwaniu płytki nazębnej i kamienia dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem wraz z piaskiem stomatologicznym. Kolejny krok to wspomniany scaling, który wykonywany jest w technologii ultradźwiękowej. Złogi kamienia nad dziąsłami i pod nimi – w tzw. kieszonkach dziąsłowych – rozbijane są falami ultradźwiękowymi i usuwane z jamy ustnej. Dodatkowo ważny może być kiretaż laserowy, czyli dogłębne oczyszczenie kieszonek z kamienia oraz ziarniny z korzenia, które powodują stany zapalne. Technika laserowa umożliwia to bez konieczności nacinania dziąsła.

Ostatnim etapem jest fluoryzacja i lakierowanie zębów, które prowadzą do wzmocnienia szkliwa i uczynieniu zębów bardziej odpornymi na działanie chorobotwórczych bakterii. Polerowanie zaś wygładza zęby i plomby.

Wskazania do gabinetowej higienizacji jamy ustnej

Samo mycie zębów w domu nie wystarcza. Trudno dostępne miejsca, spożycie dużej ilości kawy i cukrów czy też palenie tytoniu to przyczyny powstawania bakteryjnej płytki nazębnej, której nie można usunąć w 100% pastą i szczoteczką. O higienizacji w gabinecie stomatologicznym powinien zatem pamiętać każdy. Stomatolodzy rekomendują, by zabiegi scalingu, fluoryzacji oraz piaskowania wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Szczególnie muszą o tym pamiętać zaś osoby uzależnione od tytoniu, pacjenci spożywające duże ilości kawy, a także wszyscy ci, którzy mają problemy z krwawieniem dziąseł czy niepoprawnym zgryzem. Gabinetowa higienizacja ważna jest również w przypadku stłoczonych zębów. Ich domowa higiena jest utrudniona, a to sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego.

Ponadto na scaling, fluoryzację oraz piaskowanie zębów powinni często wybierać się pacjenci, u których z przyczyn różnych chorób mogą występować problemy z przyzębiem. Mowa o osobach z parodontozą, cukrzycą, a także o pacjentach onkologicznych. Wskazaniem do gabinetowej higienizacji jamy ustnej jest też wybielanie zębów. Bez dobrze oczyszczonego szkliwa nie można przystąpić do ich rozjaśniania lampami czy też nakładkami.

Zalety gabinetowej higienizacji jamy ustnej

Piaskowanie, fluoryzacja, scaling czy polerowanie to sposób na utrzymanie zdrowych, gładkich i lśniących zębów. Ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób przyzębia spada kilkukrotnie. Podobnie jest z ryzkiem chorób nowotworowych.

Ponadto higienizacja gabinetowa pozwala utrzymać efekt wybielonych zębów metodą nakładową lub specjalnymi lampami. Osoby borykające się z nieświeżym oddechem również mogą dzięki piaskowaniu, scalingowi i fluoryzacji pozbyć się problemu. Higienizacja to także sposób na mocne zęby i niekrwawiące dziąsła. Palacze i osoby kochające kawę mogą również pozbyć się nieestetycznych pomarańczowych czy brązowych nalotów.

Ceny zabiegów higienizacji jamy ustnej

Niektóre gabinety stomatologiczne wykonują higienizację jamy ustnej u pacjentów w ramach kontraktów NFZ. W przypadku odpłatnych zabiegów liczyć trzeba się z kosztem nieprzekraczającym 200-300 złotych. Cena zależna jest od stanu zdrowia zębów i dziąseł, a także od ilości twardych złogów na szkliwie. Pacjenci, którzy stale piaskują i lakierują zęby, mogą liczyć na znacznie tańsze zabiegi, co wiąże się z ich mniejszym zakresem i krótszym czasem wykonania.