Bruksizm to z pozoru błaha dolegliwość, która może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia ogólnego. Najczęściej cierpią na nią osoby wrażliwe, zestresowane, borykające się z poważnymi problemami w życiu rodzinnym lub zawodowym. Co ciekawe, w czasie pandemii znacznie zwiększyła się ilość pacjentów, u których zdiagnozowano bruksizm. Jego leczeniem zajmują się specjaliści z gabinetu Mój Dentysta w Legionowie.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to medyczne określenie na niekontrolowane, mimowolne zaciskanie zębów i/lub zgrzytanie nimi. Dolegliwość ta najczęściej daje o sobie znać w nocy, w czasie snu. Niektórzy pacjenci zmagają się z bruksizmem również w sytuacjach stresowych, co dodatkowo wzmaga poczucie dyskomfortu. Jak już wspomniano, bruksizm ma negatywny wpływ nie tylko na narząd żucia, ale i na cały organizm. Prowadzi do zniszczenia szkliwa, ścierania się zębów i ich wyraźnego osłabienia. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do rozchwiania się uzębienia. Częstym skutkiem bruksizmu są też zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo- żuchwowych. Jak przekonuje specjalista z gabinetu Mój Dentysta – jest to efekt nawet 10-krotnie silniejszego zaciskania zębów niż podczas rozdrabniania pokarmów.  Z racji tego, że bruksizm najczęściej dokucza pacjentom w nocy, zaburza prawidłowy sen.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Za przyczynę bruksizmu uznaje się nadmierne napięcie mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, co zwykle spowodowane jest przewlekłym stresem i dużym napięciem emocjonalnym. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na bruksizm. Po przebudzeniu odczuwają jednak charakterystyczne objawy, takie jak:

  • niewyspanie,
  • ból żuchwy i szczęki,
  • ból głowy,
  • bóle szyi i karku.

Część pacjentów uskarża się również na:

  • nieostre widzenie,
  • szum w uszach,
  • zaburzenia równowagi,
  • trudności w koncentracji.

Warto dodać, że przyczyną bruksizmu mogą być też wady zgryzu, nieodpowiednio dopasowane plomby lub uzupełnienia protetyczne oraz bardzo częste żucie gumy.

Jak leczy się bruksizm w gabinecie Mój Dentysta?

Specjaliści z gabinetu Mój Dentysta holistycznie podchodzą do leczenia bruksizmu. Starają się otoczyć właściwą opieką zarówno narząd żucia, jak i cały organizm. Wykwalifikowani dentyści leczą nie tylko zęby, ale też pomagają pozbyć się chronicznych bóli głowy i diagnozują zaburzenia snu. Jedną z metod leczenia bruksizmu jest zastosowanie specjalnych nakładek na zęby i szyn relaksacyjnych, które wykonuje się na podstawie wycisku zębów pacjenta. Skuteczny i trwałym rozwiązaniem jest często ustawienie żuchwy w optymalnej pozycji za pomocą zmodyfikowanego aparatu ortodontycznego. Połączone z fizjoterapią, akupunkturą, dietą i suplementacją często kompleksowo rozwiązuje problem zgrzytania zębami . Repozycja żuchwy łagodzi także rysy twarzy, które zwykle wyostrzają się na skutek bruksizmu.