Białaczka, czyli nowotwór krwi to choroba, która nie wybiera. Może zaatakować każdego i w każdym wieku. W tej sytuacji dla wielu chorych istnieje tylko jedna szansa na życie – przeszczep szpiku kostnego. Jedynie 25-30% chorych znajduje dawcę rodzinnego – w pozostałych sytuacjach szuka się dawcy niespokrewnionego, zgodnego genetycznie. Ty także możesz zostać dawcą – być może Twój bliźniak genetyczny czeka właśnie na Ciebie.

Czy każdy może zostać dawcą?

Podobnie jak w przypadku oddawania krwi, każda pełnoletnia, zdrowa osoba może zostać dawcą szpiku, jednak im szybciej podejmiesz decyzję o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku, tym większą szansę na życie dajesz innym - od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku może upłynąć długi okres - nawet 15 lat. Zazwyczaj na dawcę wybieraną są osoby, które nie ukończyły 45 roku życia.

Umieszczenie swoich danych w bazie nie oznacza jeszcze, że zostanie się dawcą szpiku. Do oddania szpiku zostaniesz zaproszony jedynie wówczas, gdy Twoje antygeny HLA są identyczne z antygenami osoby chorej. Być może nigdy się to nie wydarzy, warto jednak zostać dawcą – to nic nie kosztuje, a uratuje komuś życie.

Zostań potencjalnym dawcą

Aby zostać dawcą, potrzebujesz jedynie odrobinę czasu wolnego. Kiedy podejmiesz tę bardzo ważną decyzję, wystarczy, że wybierzesz się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajdującego się w Twoim mieście, gdzie zostaniesz odpowiednio pokierowany. W dniu, w którym zdecydujesz się odwiedzić RCKIK i zostać potencjalnym dawcą szpiku, koniecznie zjedz lekki posiłek oraz przyjmij płyny. Nie zapomnij także zabrać ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Na miejscu pobrana zostanie Ci krew niezbędna do badań, a także otrzymasz kwestionariusz, który musisz wypełnić, aby znaleźć się w bazie danych.

Jak przebiega pobieranie szpiku kostnego?

Jeśli nadejdzie w Twoim życiu ten wspaniały moment, gdy Twoje komórki macierzyste będą mogły uratować komuś życie, zostaniesz o tym poinformowany telefonicznie oraz mailowo, dlatego ważne jest, aby Twoje dane widoczne w bazie były aktualne. Czekają Cię wtedy dodatkowe badania oraz sam zabieg pobierania szpiku.

Komórki macierzyste pobierane są na dwa sposoby:

  • z krwi, metodą aferezy – ta metoda stosowana jest najczęściej,
  • z talerza kości biodrowej – metoda stosowana rzadziej, wykonywana pod narkozą.

W przypadku pobrania komórek z krwi obwodowej, dawca odczuwa jedynie ukłucie związane z podłączeniem igły do pobierania krwi, natomiast pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej odbywa się w znieczuleniu. Przed zabiegiem pobrania dawca przechodzi bardzo dokładne badania lekarskie i laboratoryjne, które mają zapewnić dawcy bezpieczeństwo. Natomiast po pobraniu lepsze samopoczucie związane z byciem dawcą i uratowaniem życia chorego jest gwarantowane.