Korekcja nosa, inaczej rhinoplastyka, to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu lub funkcji nosa. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wiele osób decyduje się na ten zabieg z powodów medycznych, estetycznych lub obu równocześnie. Ile czasu zajmuje dojście do siebie po tego rodzaju operacji? Jak ona przebiega?

Jak wygląda zabieg korekty nosa?

Operacja plastyczna nosa jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa od 1 do 2 godzin. Druga z opcji jest najczęściej wybierana przez osoby, którym zależy na jak najszybszym powrocie po zabiegu do aktywności fizycznej. Cięcie zazwyczaj jest wykonywane wewnątrz nosa, choć podczas części zabiegów lekarze decydują się na zrobienie go w obrębie słupka lub skrzydełek opisywanego elementu ciała. Chirurg zajmuje się później modelowaniem chrząstki i kości nosa. Należy też podkreślić, że możliwe jest również wyprostowanie przegrody nosowej, jeżeli u pacjenta pojawiają się problemy ze swobodnym oddychaniem.

Rekonwalescencja po korekcie nosa

W pierwszych dniach po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort w obrębie operowanej okolicy, powiekach i policzkach. W tych miejscach mogą pojawić się też siniaki oraz obrzęk. Należy jednak pamiętać, że są to często spotykane objawy po operacji i zazwyczaj nie powinny wywoływać u pacjentów obaw. Jeśli jednak coś Cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem. Możesz to zrobić, odwiedzając m.in. Knackclinic. Jeżeli lekarz zdecydował się na założenie opatrunków uciskowych umieszczanych wewnątrz nosa, powinny one zostać usunięte podczas wizyty kontrolnej, odbywającej się zazwyczaj w drugim albo trzecim dniu po zabiegu.

Na nos zakładany jest również opatrunek oraz szyna usztywniająca, którą należy nosić przez 5-7 dni. Służy ona przede wszystkim do zapobiegania różnego rodzaju urazom. Po upływie tego czasu opatrunek zostaje zdjęty przez lekarza podczas kolejnej wizyty kontrolnej. Pierwsze sześć tygodni po operacji to bardzo ważny okres rekonwalescencji. Pacjentom zaleca się unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Dodatkowo ważne jest przestrzeganie szczegółowych zaleceń lekarza dotyczących higieny, dbałości o ranę oraz terminów kolejnych wizyt kontrolnych.