Implantologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu. Czasem na skutek nieszczęśliwego zdarzenia lub choroby tracimy część zębów. Jest to sytuacja niekomfortowa na wielu płaszczyznach – obniża naszą samoocenę, utrudnia jedzenie lub poprawną wymowę. Na szczęście nowoczesna stomatologia znalazła na to sposób. Sprawdź, w jaki sposób wykonuje się implanty zębów.

Implanty zębów – czy każdy może je mieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną radą, gdy pacjent stracił ząb na skutek urazu, próchnicy lub postępujących chorób przyzębia, było zastosowanie protezy lub mostu. Dzięki rozwojowi implantologii dostępne są inne – dyskretniejsze rozwiązania.

Implanty wyglądają znacznie naturalniej, są również znacznie wygodniejsze dla pacjenta w codziennym życiu niż mosty lub protezy – nie trzeba wyciągać ich do czyszczenia lub na czas snu, nie mają one negatywnego wpływu na sąsiadujące zęby.

Za pomocą implantów można zrekonstruować zarówno pojedynczy ząb, jak i większe braki,  nie zawsze jednak jest to możliwe. Kluczowy jest czas przystąpienia do zabiegu – po utracie zęba powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego oferującego leczenie implantologiczne, takiego jak Centrum stomatologiczne Wapdent w Krakowie. Zbyt długie zwlekanie może spowodować zanik kości otaczającej ząb, a nawet deformacji łuku zębowego.

Ważne jest także, by w momencie wykonywania wszczepienia implantu pacjent był zdrowy. Choroba może bowiem wydłużyć proces gojenia się ran. W przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę, osób z wadami serca i innymi schorzeniami, decyzję podejmuje się indywidualnie – w zależności od opinii lekarza prowadzącego oraz implantologa.

Podczas zabiegu pacjent musi mieć zdrową błonę śluzową jamy ustnej. W przypadku występowania stanów zapalnych kości i obszarów okołokostnych zabieg ten nie powinien być wykonywany. Implanty zębowe nie powinny być stosowane również u osób chorych na nowotwory.

Z czego wykonuje się implanty zębów?

Implant to dokładniej mówiąc niewielka, niewidoczna śrubka, którą stomatolog umieszcza w kości szczęki. Jego zadaniem jest zastąpienie korzenia zęba – stanowi swoisty szkielet, do którego przykręcany jest odpowiedni łącznik, będący wsparciem dla korony. Taki kompleks implant-korona wygląda jak naturalny ząb, a także w pełni spełnia wszystkie jego funkcje.

Ze względu na stosowany do budowy korony materiał, implanty podzielić można na:

  • korony porcelanowe na ceramice – najczęściej stosowany w implantologii materiał;
  • korony mieszane (bezniklowe) - zewnętrzna część korony jest porcelanowa, reszta wykonana jest ze stopu metalu;
  • korony porcelanowe na złocie;
  • korony pełnoceramiczne – najbardziej przypominające swoim wyglądem naturalne uzębienie.

Również barwa implantu dobierana jest tak, by jak najbardziej przypominała kolor naturalnych zębów pacjenta.

Przebieg leczenia implantologicznego

To, co nazywamy implantem, w rzeczywistości jest jedynie koroną. Sam implant jest niewidoczny dla oka i znajduje się w kości. Dopiero w momencie, gdy wygoi się miejsce, w którym został on wszczepiony, lekarz implantolog może przystąpić do dalszych etapów leczenia, czyli odbudowania brakujących zębów.

Aby stworzyć naturalnie wyglądająca koronę zęba, konieczna jest pomoc laboratorium protetycznego – po analizie modeli gipsowych, odzwierciedlających warunki zgryzowe u pacjenta wykonuje się protetyczny element koronowy pasujący do uzębienia pacjenta.

Typowy kompleks implant-korona to tak naprawdę aż dziewięć elementów, połączonych ze sobą i wspólnie funkcjonujących:

  • tkanka kostna otaczająca implant
  • implant,
  • łącznik,
  • śruba łącznika,
  • protetyczny element koronowy,
  • śruba mocująca konstrukcję protetyczną,
  • szkielet konstrukcji protetycznej,
  • olicowanie,
  • powierzchnia zwarcia.

Dzięki tak skomplikowanej budowie implant jest trwały, stabilny i pozwala na normalne funkcjonowanie – jedzenie, mówienie, tak, jakby był on naturalnym zębem.