Psychoterapia opiera się na kontakcie ludzkim oraz zbiorze różnych technik, które mają na celu pomóc wyleczyć między innymi depresję, zaburzenia lękowe, czy uzależnienia i inne problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Dzieli się ona przede wszystkim na dwa główne rodzaje ze względu na liczbę uczestniczących w niej osób — psychoterapię indywidualną oraz grupową. Na czym polegają obie z nich i którą wybrać?

Na czym polega psychoterapia grupowa?

Psychoterapia grupowa polega na cyklicznych spotkaniach grupy osób o podobnych problemach. Bazuje ona przede wszystkim na kontaktach między jej uczestnikami, w których terapeuta pełni funkcję obserwatora oraz moderatora dyskusji. Dzięki temu osoby korzystające z tego rodzaju terapii trafiają do środowiska odzwierciedlającego realne grupy społeczne, które jednak są o wiele bardziej tolerancyjne, ze względu na podobne przeżycia. Celem terapii grupowej jest mówienie o sobie i własnych problemach, członkowie grupy terapeutycznej nie oceniają się, zapewniając tym samym wzajemne wsparcie. Dlatego też jest ona najczęściej stosowana w leczeniu uzależnień, choć nie tylko.

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

W odróżnieniu od terapii grupowej psychoterapia indywidualna stawia w centrum jednostkowego pacjenta, jego uczucia i problemy. Opiera się ona na spotkaniach 1 na 1 z psychoterapeutą, który słucha pacjenta i zadaje ewentualne pytania pomocnicze, pozwalające lepiej zrozumieć siebie oraz własne postępowanie. Do zalet psychoterapii indywidualnej zaliczyć można między innymi większą elastyczność związaną z ustalaniem terminów spotkań, gdyż nie trzeba dostosowywać ich do reszty grupy.

Kiedy wybrać psychoterapię grupową, a kiedy indywidualną?

Wybór odpowiedniego rodzaju psychoterapii z oferty specjalistycznych placówek, takich jak Centrum Medyczne PSYCHE powinien być podyktowany indywidualnymi odczuciami. Można jednak założyć, że istnieje pewien niepisany podział, według którego psychoterapia indywidualna zalecana jest przede wszystkim w przypadku:

  • zaburzeń urojeniowych, 

  • zaburzeń psychosomatycznych,

  • głębokich zaburzeń osobowości,

  • depresji,

  • myśli samobójczych.

Z kolei psychoterapia grupowa to rozwiązanie dla osób mających problemy z kontaktami społecznymi, które chcą rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, znaleźć wsparcie w innych osobach, poczuć się częścią grupy i pozbyć się poczucia osamotnienia z własnymi problemami. Wszystko za sprawą tego, że tworzone są one z myślą o osobach z konkretnymi problemami takimi jak np.: choroba alkoholowa, anoreksja lub śmierć bliskiej osoby.