O badaniach wzroku słyszał każdy i z pewnością większość je przechodziła, niektórzy nawet wielokrotnie. Badania słuchu są niestety zepchnięte na dalszy plan i wiele osób nigdy nie miało z nim styczności. Problemów ze słuchem nie wolno bagatelizować, gdyż może dojść do sytuacji, że zacznie się nasilać i utrudniać życie. Jak często należy badać słuch i czy można przeprowadzić testy samodzielnie?

Kiedy na badanie?

Poważne problemy ze słuchem pojawiają się zwykle po ukończeniu 50 roku życia. Do tego czasu niewiele osób dostrzega jakikolwiek problem. Słuch pogarsza się stopniowo, dlatego trudno określić początek tego procesu. Warto wybrać się na rutynowe badanie w okresie nastoletnim i powtarzać je co kilka lat. Bardzo często można znaleźć ofertę bezpłatnego badania słuchu. Projekt jest realizowany między innymi przez klinikę LAR-MED, która znajduje się w Żywcu. Dzięki temu na badanie może wybrać się każdy, bez względu na ograniczenia finansowe. Jeśli słuch pogorszył się w dużym stopniu, konieczne może okazać się noszenie aparatu słuchowego. Wiele osób obawia się go ze względu na brak estetyki, lecz w dzisiejszych czasach można znaleźć subtelne i nierzucające się w oczy aparaty, które wyglądem przypominają po prostu malutką słuchawkę.

Przyczyny pogarszającego się słuchu

Słuch może pogarszać się z wielu powodów. Pierwszym z nich są oczywiście predyspozycje genetyczne dlatego, jeśli w rodzinie wiele osób zaczyna mieć problemy ze słuchem, warto regularnie się badać. Słabszy słuch może wynikać również z przebytej infekcji, długotrwałej ekspozycji na hałas (praca w hałasie, głośne słuchanie muzyki itd.) lub uszkodzenia mechanicznego wewnętrznych części ucha. U wielu osób słabszy słuch wynika z nagromadzenia się woskowiny usznej. Nie wolno czyścić uszu patyczkiem, gdyż wydzielina jest tylko ubijana, a nie usuwana na zewnątrz. Najlepszym sposobem jest stosowanie specjalnych płynów, które rozpuszczają woskowinę. W niektórych przypadkach konieczna jest ingerencja laryngologa, który pomoże oczyścić przewód słuchowy. 

Samodzielny test

W Internecie można znaleźć wiele samodzielnych testów, które mają za zadanie wykryć problemy ze słuchem. I choć mogą być pomocne, nie należy sugerować się wyłącznie nimi. Diagnozę może postawić tylko specjalista. W klinikach laryngologicznych znajdzie się nie tylko doświadczonych lekarzy, ale też specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Zdarza się, że przyczyna pogarszającego się słuchu wynika z groźnych schorzeń i konieczne będzie wdrożenie właściwego leczenia. Również aparatów słuchowych nie wolno kupować na własną rękę. Urządzenie powinno być dobrane dla każdego indywidualnie, aby pomagało, a nie dodatkowo szkodziło.