Na wizytę w gabinecie okulisty należy zdecydować się w przypadku wykrycia choroby wzroku. Warto jednak regularnie konsultować się ze specjalistą, nawet wówczas, gdy kłopoty z widzeniem jeszcze nie występują. W tym poradniku dowiesz się jak często powinno się badać wzrok i w jaki sposób wygląda wizyta u okulisty.

Pogorszenie wzroku - kiedy może wystąpić?

Współcześnie problemy ze wzrokiem mogą wystąpić zarówno u osób starszych, jak i u najmłodszych. Choć na kłopoty z widzeniem uskarżają się w większości osoby po 50. roku życia, tak nie powinno się zapominać o badaniu wzroku u dzieci. Należy mieć świadomość, iż regularne wizyty w gabinecie specjalisty mają znaczenie dla wczesnego wykrycia zaburzeń wzroku. Dzięki postawieniu diagnozy w początkowym etapie rozwoju zaburzeń wzroku, można rozpocząć proces korekcji. Warto też w tym miejscu podkreślić, iż zakup okularów czy soczewek w profesjonalnym salonie optycznym ma znaczenie dla jakości życia pacjenta w przyszłości.

Kiedy należy zgłosić się do okulisty?

Na wizytę w gabinecie okulisty powinny zdecydować się osoby, u których występują następujące objawy:

  • uczucie przemęczenia oczu,
  • przesuszenie śluzówki oczu,
  • łzawienie, pieczenie,
  • zaburzenia widzenia,
  • częste mruganie,
  • mrużenie oczu podczas czytania lub oglądania telewizji,
  • przewlekłe bóle głowy.

W przypadku osób dorosłych należy poddać się badaniom okulistycznym przynajmniej raz na 2 lata. Rutynowe kontrole pozwalają wykryć poważne zaburzenia wzroku, takie jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki. Częstsze kontrole wzroku zaleca się pacjentom cierpiącym na cukrzycę, choroby układu nerwowego lub u których stwierdzono skłonność do różnego rodzaju chorób oczu.

Wizyta u okulisty - jak wygląda?

W trakcie odwiedzin w gabinecie specjalisty można spodziewać się następujących badań:

  • badanie ostrości wzroku,
  • ocena stanu oczu,
  • ocena rozstawu źrenic,
  • badanie krzywizny gałki ocznej.

Badanie ostrości wzroku jest badaniem podstawowym, któremu towarzyszy wywiad z pacjentem. Ocena ostrości widzenia dokonywana jest na podstawie tablicy Snellena - białej planszy z czarnymi literami lub cyframi. Badanie ma za zadanie ustalić odległość potrzebną pacjentowi do odczytania zawartych na tablicy elementów. Wynik badania może posłużyć do ustalenia ewentualnej wady wzroku oraz jej rodzaju: krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. W przypadku postawienia diagnozy okulista dobierze pacjentowi odpowiednie szkła do okularów bądź soczewek kontaktowych i wypisze dla niego receptę.

Gdzie kupić okulary lub soczewki?

Po otrzymaniu recepty pacjent może udać się do salonu optycznego celem zakupu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W takich sytuacjach warto wybierać miejsca renomowane, posiadające dobre opinie wśród klientów. Expert Optyk Białystok to salon oferujący kompleksową obsługę klienta w zakresie doboru szkieł, jak również darmowe badanie wzroku. W salonie optycznym można również dokonać zakupu odpowiedniego rodzaju szkieł do okularów przeciwsłonecznych. Specjaliści z zakresu optyki odpowiedzą na wszelkie pytania klienta związane z korekcją wzroku.

Korzystanie z usług profesjonalnego salonu optycznego ma znaczenie dla skutecznej i komfortowej korekcji wzroku. Na odwiedziny w miejscach tego typu warto zdecydować się również wtedy, gdy problemy ze wzrokiem jeszcze nie występują. W salonie można bowiem kupić dobrej jakości szkła zabezpieczające przed promieniami słonecznymi. Odpowiednie zabezpieczenie wzroku w ciągu dnia to jeden z czynników istotnych dla profilaktyki wzroku.