Nerki to najważniejszy narząd układu wydalniczego. To nasze prywatne filtry, które pomagają nam pozbyć się z organizmu substancji toksycznych, które bez ich pomocy stanowiłyby zagrożenie dla naszego życia. Kiedy zaczynają chorować, możemy mieć poważne problemy zdrowotne. Bez wątpienia nerki ratują nam życie codziennie i warto szczególnie o nie zadbać. Jak to zrobić? Zapraszam do lektury.

Nasz wewnętrzny filtr

Nerki w naszym organizmie pełną trzy ważne funkcje – regulacyjną, wydalniczą i wewnątrzwydalniczą. Filtrują krew i pomagają usunąć wraz z moczem szkodliwe substancje przemiany materii, zanieczyszczenia pochodzące z żywności i wody, jaką pijemy, a także pozostałości leków i innych trujących dla nas substancji. Choroby nerek są więc dla nas śmiertelnie niebezpieczne.

Nerki między innymi  mają za zadanie dbać o odpowiedni poziom płynów w  organizmie, czyli zapewnić tak zwaną homeostazę. Odpowiadają za odpowiednie odprowadzanie wody, nie dopuszczając do jej gromadzenia się w ciele, regulują ilość jonów we krwi i odprowadzają ich nadmiar.  Ich zdrowie widać w błyszczących włosach, mocnych kościach i pięknej skórze. Jeśli nerki nie radzą sobie z nadmiarem substancji, które zatruwają nasz organizm, cierpi w pierwszej kolejności skóra, która jest nazywana potocznie trzecią nerką. Wtedy substancje te są wydalane wraz z potem właśnie przez skórę. Pojawiają się więc niedoskonałości.

Nerki odpowiedzialne są także za wytwarzanie bardzo istotnych dla naszego ciała substancji. Jedną z nich jest renina- enzym, który reguluje ciśnienie krwi. Wydzielają też erytropoetynę, która reguluje wytwarzanie czerwonych krwinek. To właśnie nerki odpowiadają też za wytwarzanie witaminy D3.

Co się dzieje, kiedy nerki zaczynają niedomagać?

Krew, docierająca do narządów ciała jest nie do końca oczyszczona. Słowem – zatruty jest cały organizm. Alarmujące są obrzęki twarzy, kończyn górnych, dolnych, niedoskonałości na skórze, a także białe plamki na paznokciach. Jeśli jesteś przemęczony, masz trudności z koncentracją, a pod oczami pojawiają się worki i cienie- czas zwrócić uwagę an pracę swoich nerek. Warto wtedy wybrać się do specjalisty, który zleci odpowiednie badanie i doradzi jak o siebie zadbać. Chorobami nerek zajmie się profesjonalnie Zbigniew Darocha Specjalista chorób wewnętrznych i nefrologii.

Profilaktyka chorób nerek

To podstawowy krok, jaki powinniśmy podjąć. Przede wszystkim istotne jest wypijanie codziennie odpowiedniej ilości płynów. Jeśli nie nawodnimy odpowiednio organizmu, nerki będą miały problem z filtrowaniem i mogą zostać trwale uszkodzone. Osoby przewlekle chore, które przyjmują codziennie leki, powinny w szczególności zadbać o nerki. Niesamowicie ważna – i niedoceniana- jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim szkodzą im używki i wysoko przetworzone produkty, do wytworzenia których używanych jest dużo substancji konserwujących.

Na szczycie listy produktów, które naszym nerkom szkodzą, są papierowy, alkohol i kofeina. Dieta dla zdrowych nerek powinna obfitować przede wszystkim w warzywa i owoc- jak najczęściej surowe. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że używanie produktów kosmetycznych też obciąża nerki – substancje chemiczne, które dostają się wraz z nimi do organizmu, są usuwane- tak samo jak inne toksyny- przez nerki.