Broda i wąsy, aby dobrze się prezentowały, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi, bez których nie obejdzie się żaden brodacz to regularne podcinanie zarostu oraz nawilżanie, czesanie i mycie. Codzienne czynności modelowania wspomagają odpowiednie kosmetyki ułatwiające czesanie i układanie włosów, a systematyczne ich podcinanie zdecydowanie przyspiesza poranną toaletę.

W jaki sposób dbać o wąsy i brodę?

Schludny zarost przyciąga uwagę i pomaga utrzymać wizerunek zadbanego mężczyzny. Pielęgnacja zarostu wymaga jednak stosowania zabiegów, które mają na celu nadanie odpowiedniego kształtu brodzie. Gdy etap zapuszczania brody minie, do codziennej rutyny należy wprowadzić czesanie i modelowanie zarostu. Aby te czynności przyniosło zamierzony efekt, nie można pominąć regularnego strzyżenia.

Wąsy powinny być przycinane, aby nie przeszkadzać w codziennych czynnościach. Warto dbać o ich stałą długość i przycinać je nawet co kilka dni. Zarost wymaga rzadszej pielęgnacji, która zależy od tempa wzrostu włosa. Niemniej jednak cięcie należy wykonać zawsze, gdy broda zaczyna tracić swój idealny kształt.

Strzyżenie brody należy wykonywać wzdłuż linii policzków i szyi. Tylko takie modelowanie pozwala na podkreślenie kształtu twarzy i idealne dopasowanie brody do typu urody. Przypadkowo dobrane linie cięcia mogą spowodować wrażenie niechlujnego i zaniedbanego zarostu. Jak podkreślają barberzy z firmy Gorilla Barber Shop, kształt brody powinien dokładnie odpowiadać kształtowi twarzy, a dzięki właściwie wyznaczonym granicom zarostu można podkreślić walory urody każdego mężczyzny.

Pielęgnacja brody i wąsów

Gdy zarost jest odpowiednio wymodelowany poprzez cięcie, zabiegi pielęgnacyjne o poranku stają się zdecydowanie łatwiejsze. Niemniej jednak każdy dzień należy zacząć od dokładnego wyczesania brody, najlepiej z użyciem kartacza, czyli szczotki z włosiem dzika. Twarde włosie pozwoli usunąć resztki martwego naskórka zalegające w gęstwinie włosów oraz wyreguluje wydzielanie sebum. Wyczesany zarost warto potraktować woskiem, który nada włosom połysk oraz ujarzmi niesforne kosmki.

Wąsy należy czesać małym grzebieniem i modelować z użyciem wosku. Podobny efekt można uzyskać z użyciem pomady, będącej mieszanką wosku i olejów eterycznych. Z kolei żel nabłyszczy brodę i podkreśli jej naturalny skręt. Dla wyglądu brody istotne jest także jej regularne mycie, które pozwala pozbyć się resztek zapachów i jedzenia. Warto korzystać ze specjalnych szamponów do brody, które cechują się lżejszą konsystencją i nie obciążają włosów oraz ułatwiają ich modelowanie.