Wady wymowy mogą powodować wiele trudności w życiu dorosłym, dlatego należy je wyeliminować jak najwcześniej. Niestety, wielu rodziców bagatelizuje problem i do specjalisty wybiera się dopiero wtedy, kiedy pociecha staje się obiektem żartów wśród rówieśników. Większość wady wymowy można na szczęście szybko wyeliminować. W jaki sposób należy je korygować?

Częste wady wymowy

Wady wymowy mogą mieć wiele przyczyn. Wynikać mogą z nieprawidłowej budowy anatomicznej, zaburzeń karmienia, rodzaju spożywanego pożywienia dziecka, zbyt długiego używania smoczka, nieprawidłowych wzorców artykulacyjnych, problemów z funkcjonowaniem słuchu, zaburzeń oddychania.


W zdecydowanej większości przypadków wady dotyczą nieodpowiedniego wymawiania:

  •     głosek syczących (s, z, c, dz);
  •     szumiących (sz, ż, cz, dż);
  •     ciszących (ś, ź, ć, dź).

Problemy tego typu nazywa się seplenieniem. Równie często pojawiają się kłopoty z wymową głosek r, k oraz g, a także zamienianiem głosek dźwięcznych na bezdźwięczne. W ciągu pierwszych kilku lat, kiedy rozwija się mowa – wady są procesem zupełnie naturalnym. Mowa dziecka pięcioletniego powinna być już w pełni zrozumiała dla otoczenia.

Wizyta u specjalisty

Jeśli rodziców niepokoi wada wymowy u dziecka, muszą udać się do specjalisty. Skorzystaj z konsultacji logopedycznej, jeśli Twoje dziecko:

  •     skończyło 12 miesięcy, a nie wypowiada najprostszych słów( mama, baba, tata, hau, itp.);
  •     skończyło 24 miesiące, a nie łączy dwóch elementów razem np. mama-am, tata-aaa lub wypowiada tylko kilka słów;
  •     skończyło 3. rok życia, a jego mowa jest bardzo niezrozumiała dla otoczenia (z wyjątkiem najbliższych osób np. rodziców);
  •     skończyło 3. rok życia, a słyszysz, że w wymowie zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne – góra-kura;
  •     podczas mówienia wkłada język między zęby;
  •     wydaje Ci się, że mówi przez nos lub ma problemy ze słuchem;
  •     skończyło 4. rok życia, a głoski s, z, c, dz wypowiada jako ś, ź, ć np. sanki-sianki;
  •     skończyło 4. rok życia, a w jego wymowie nie zauważasz pierwszych prób wymowy głosek sz, rz, cz, dż;
  •     skończyło 5. rok życia, a w jego wymowie nie zauważasz prób wymowy głoski r.

Nigdy nie jest za wcześnie na konsultacje. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, zaufaj sobie i umów się na spotkanie ze specjalistą. Jednym z polecanych gabinetów logopedycznych jest I Mówię, który znajduje się w miejscowości Bytów na terenie województwa pomorskiego. W przypadku nieprawidłowej budowy anatomicznej logopeda może dodatkowo skierować na konsultacje z fizjoterapeutą, leczenie chirurgiczne lub ortodontyczne, bez których wyeliminowanie wady byłoby niemożliwe.

Grunt to systematyczność

Same wizyty u specjalisty nie wystarczą. Ważne jest motywowanie dziecko do tego, aby ćwiczyło również w domu. Przy okazji każdej wizyty logopeda przygotowuje zestaw ćwiczeń, które maluch powinien wykonywać samodzielnie. Niestety, bardzo często nawet te dzieci, które chętnie współpracują w gabinecie logopedycznym – w domu nie chcą ćwiczyć mowy. W takiej sytuacji warto zorganizować różnego rodzaju zabawy logopedyczne, które nie tylko będą pomocne w korygowaniu wady wymowy, ale też zainteresują dziecko. Tylko systematyczne, codzienne ćwiczenia mogą pomóc w wyeliminowaniu problemów z prawidłową mową. Przy braku systematyczności terapia może trwać dłużej lub zupełnie nie przynieść oczekiwanych efektów.