Nerwica to zaburzenie lękowe, które występuje najczęściej u osób między 25. a 45. rokiem życia. Wynika to z tego, że pewne sytuacje życiowe wywołują w takich osobach lęk i obawy. Natomiast depresja to poważny stan psychiczny, który wymaga specjalistycznego leczenia. W tym przypadku powodem do niepokoju nie jest długie przygnębienie, a wpływ tego uczucia na życie chorego. Nie jest on w stanie podejmować żadnych działań i aktywności.

Nerwica i jej leczenie

W celu zdiagnozowania, a następnie prawidłowego leczenia nerwicy konieczna jest dokładna obserwacja wszelkich symptomów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Podstawowe objawy nerwicy to ogólny lęk, problemy ze snem, zmęczenie, niepokój, nadpobudliwość czy zaburzenia dysocjacyjne. W towarzystwie tych symptomów często występują bóle głowy, nadciśnienie, impotencja, obecność tików nerwowych i wiele innych. Jest to poważny problem, dlatego też nie należy zwlekać z podjęciem działań leczniczych.

Nerwicy nie należy leczyć z wykorzystaniem środków farmakologicznych. Jedynie tłumi się wówczas lęk, a nie podejmuje pracy nad przyczynami nieprawidłowości. Dlatego zasadnicze znaczenie ma psychoterapia. Może być grupowa lub indywidualna. Pierwsza pozwala budować zaufanie do drugiego człowieka. Pacjent może porównać swoje doświadczenia z tym, co przeżywają inne osoby. Leczenie zaburzeń lękowych odbywa się przez psychoterapię, psychoedukację, terapię rodzinną czy metody relaksacyjne.

Depresja i sposoby jej leczenia

Osoby chore na depresję bardzo długo odczuwają smutek, który sprawia, że zaczynają się zmieniać. Nie mają ochoty na żadną aktywność, gdyż są przekonane, że nic nie ma sensu. Nie mają energii życiowej i nie są w stanie podejmować podstawowych czynności. Ambicje zawodowe przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Ludzie z depresją bardzo często uciekają w sen. Jest to ich metoda, żeby zapomnieć. Ponadto może pojawić się fizyczne zmęczenie. Najgorszą częścią dnia dla chorego jest poranek, gdyż odczuwa on ciężar czekającego na niego dnia – podkreśla specjalista reprezentujący specjalistyczny gabinet psychiatryczny Młynowamed Joanna Łazarczyk. Zwykle wieczorem przed snem samopoczucie ulega niewielkiej poprawie.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby w leczeniu wykorzystuje się środki farmakologiczne i psychoterapię. Czasami leki mogą nie być potrzebne. Tak dzieje się, gdy choroba jest rezultatem niemożności dopasowania się do sytuacji, na przykład nagłej zmiany w życiu, śmierci bliskiej osoby. Lekarz podejmuje decyzje o tym, czy potrzebne są preparaty lecznicze. Nie mają one skutków ubocznych, jednak działają po sześciu tygodniach. Warto podkreślić, że często najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii i leczenia farmakologicznego.