Pomijając względy estetyczne, żylaki kończyn dolnych są dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Szybka i precyzyjna diagnoza pozwala uchronić się od poważnych skutków lekceważenia tego typu schorzenia. Obecnie medycyna oferuje nie tylko leczenie operacyjne, ale także metody małoinwazyjne, które skutkują krótką rekonwalescencją i znikomą liczbą możliwych powikłań i niepowodzeń.

Rodzaje żylaków kończyn dolnych

Ustalenie przyczyn pojawienia się u pacjenta żylaków pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. Najczęściej występują żylaki pierwotne, które są chorobą wrodzoną, spowodowaną mniejszą ilością tkanki sprężystej w naczyniach krwionośnych. Rozszerzanie się żył prowadzi do niewydolności zastawek żylnych i powstania zjawiska refluksu - cofania się krwi w żyle. Z kolei żylaki wtórne są skutkiem zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne ze względu na niewydolność  żył głębokich. Najczęściej jest ona następstwem zakrzepicy prowadzącej do uszkodzenia zastawek i upośledzenia drożności żył głębokich.

Objawy żylaków, jakie sami możemy zauważyć to między innymi:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • wieczorne i nocne bóle i skurcze łydek,
  • obrzęki nadkostkowe łydek,
  • mrowienie i drętwienie,
  • widoczne na skórze liczne poszerzone naczynia żylne - żylaki siateczkowate lub pajączki żylne,
  • widoczne podskórne uwypuklenia odpowiadające dużym podskórnym żylakom.

W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do specjalisty na przykład w centrum medycznym Var-Med w Ustroniu. Przy diagnostyce żylaków wykorzystuje się przede wszystkim badanie ultrasonograficzne (usg color doppler), za pomocą którego lekarz jest w stanie ocenić przepływ krwi w żyłach.

Metody leczenia schorzenia

W zależności od tego w jak dużym stopniu zaawansowania choroby będziemy, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie. Można zastosować terapię zachowawczą w postaci leczenia farmakologicznego.  Zazwyczaj zalecane są  doustne leki uszczelniające i wzmacniające naczynia żylne. Dodatkowo pomocne są żele i kremy na żylaki kończyn dolnych oparte na wyciągach roślinnych i heparynie. Dodatkową metodą leczenia zachowawczego jest kompresjoterapia czyli noszenie pończoch lub rajstop uciskowych. Stopień ucisku i rozmiar wyrobów uciskowych powinien być dobrany przez lekarzy zajmujących się leczeniem chorób żył.

W bardziej zaawansowanych przypadkach wdrażanie jest leczenie operacyjne wycięcia żylaków, po którym zalecane jest stosowanie kompresjoterapii przez 3-6 miesięcy. Popularność zyskują także metody mniej inwazyjne. Jedną z nich jest skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żył środkiem obliterującym, który wywołuje proces zarastania i zaniku naczynia. Metoda ta jest wykorzystywana do usuwania małych żylaków i pajączków żylnych, jeżeli wykluczona zostanie niewydolność głównych pni żylnych. Metodą małoinwazyjną jest także miniflebektomia czyli miejscowe usunięcie żylaków przez mikronacięcia skóry bez pozostawiania widocznych blizn. Jej częstym i koniecznym uzupełnieniem jest zamknięcie największych i niewydolnych żył metodą laserową EVLT. Pod kontrolą aparatu USG do żyły wprowadzany jest cewnik, który zamyka ją od środka za pomocą energii światła laserowego.

Równie istotna jak leczenie jest profilaktyka która pomaga zapobiec nawrotom choroby. Najbardziej istotny jest aktywny tryb życia – praca mięśni łydek w trakcie chodzenia, biegania, jazdy na rowerze itp. znacząco poprawia odpływ krwi żylnej z nóg. Należy unikać pozycji siedzącej przez dłuższy czas oraz zakładania nogi na nogę. Niekorzystny wpływ mają zbyt obcisłe ubrania (spodnie uciskające uda, ściągacze skarpet), gorące kąpiele, sauna, spożywanie dużej ilości soli w pokarmie oraz nadwaga. Osoby pracujące wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej powinny pamiętać o profilaktycznej kompresjoterapii.