Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą zapada już co trzeci dorosły Polak. Często też osoby te nie wiedzą, że są chore. Nadciśnienie może być przy tym pierwotne  lub wtórne, wywołane przez geny lub inne czynniki np. schorzenia nerek. Nieprawidłowe leczenie lub jego brak wpływa negatywnie na pracę układu krążenia. Skutkuje to wieloma powikłaniami. Aby ich uniknąć, dobrze jest wiedzieć, co obniża ciśnienie.

Jakie są charakterystyka i objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze (hipertonia lub hipertensja) to schorzenie cechujące się wysokim ciśnieniem krwi w tzw. systemie naczyń. Dochodzi do tego wówczas, gdy ciśnienie krwi jest wyższe od normy - 140 mmHg (skurczowe) lub 90 mmHg (rozkurczowe). Norma ciśnienia krwi wynosi ok. 120/80 mmHg. Prawidłowym jest skurczowe ok. 120-129 mmHg oraz rozkurczowe 80-84 mmHg. 

Optymalne, choć wysokie jest skurczowe 130-139 mmHg i rozkurczowe 85-89 mmHg. Początkowa faza choroby zwykle nie wiąże się z konkretnymi objawami. Dopiero pojawienie się powikłań sprawia, że zwiększa się ryzyko zawału serca bądź udaru mózgu. 

Dolegliwości mogą jednak towarzyszyć takie symptomy jak: duszność, zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, nadmierne pocenie się oraz bezsenność. Dodatkowymi objawami mogą być uderzenia gorąca, zaczerwienia oraz ogólny spadek kondycji psychicznej i fizycznej. Dodatkowo w niektórych przypadkach może dojść do problemów ze wzrokiem, czuciem i poruszaniem się, niewłaściwego funkcjonowania nerek oraz wrażenia wychłodzenia kończyn czy ich obrzęków.

Jak leczyć hipertonię?

Leczenie nadciśnienia powinno uwzględniać przede wszystkim zmianę trybu życia przy jednoczesnej eliminacji lub zminimalizowania czynników powodujących chorobę. Konieczna będzie przy tym wizyta u kardiologa oraz rozpoczęcie przyjmowania preparatów farmakologicznych. 

Nadciśnienie pierwotne leczy się poprzez stosowanie pojedynczo lub grupowo leków hipotensyjnych. Zaleca się przy tym m.in. środki moczopędne, tzw. blokery np. kanału wapniowego oraz antagonistów receptora angiotensyny. Terapia farmakologiczna zwykle jest połączona ze zwiększeniem aktywności fizycznej przy nadwadze lub otyłości oraz zastosowaniem właściwej diety pozbawionej soli i alkoholu.

Jaka jest dieta na nadciśnienie?

Oprócz stałej kontroli ciśnienia i wizyt u lekarzy wymagane jest stosowanie odpowiedniej diety na nadciśnienie. Dobrze jest w tym celu skonsultować się z dietetykiem. Z pewnością doradzi ograniczenie spożywania tłuszczów i soli. Zamiast tego warto dołączyć do codziennego jadłospisu zawierające potas owoce i warzywa. 

Reguluje on ciśnienie krwi i je korzystnie obniża. Przy tym wpływa na metabolizm i nawodnienie organizmu. Bogate są w niego pomidory, szpinak, fasola oraz cytrusy, pestki słonecznika i kartofle. Ważne, aby gotować je na parze, by nie straciły swoich cennych właściwości. 

Dieta powinna być poza tym bogata w ryby, mięso drobiowe, kaszę, ryż oraz orzechy włoskie i jajka. Najlepiej ograniczyć używanie cukru, jedzenie fast foodów i picie mocnej kawy. Zamiast tego warto dołączyć bogate w witaminę C i D artykuły spożywcze np. czarną porzeczkę, żurawinę czy aronię.

Jakie są domowe sposoby na obniżenie ciśnienia?

Do ziół na nadciśnienie tętnicze należą:

  • Głóg. Przygotowana z niego herbata wpływa korzystnie na krążenie, koi nerwy, działa moczopędnie i rozkurczająco, a dodatkowo wzmacnia serce.
  • Chmiel. Szyszki z chmielu dodane do herbaty lub poprzez sporządzenie z nich ekstraktu działają uspokajająco.
  • Jemioła. W postaci ziela lub wyciągu pomaga w leczeniu różnego rodzaju chorób serca. Dodatkowo łagodzi objawy menopauzy i nieregularne lub zbyt obfite miesiączki. Ma właściwości odprężające i regulujące ciśnienie krwi. Dlatego też zawiera ją wiele środków farmakologicznych.
  • Ruta. Wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych z powodu swoich leczniczych właściwości. Uspokaja i wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, szczególnie z dodatkiem ziela skrzypu czy rumianku. Niezalecana jest kobietom w ciąży i przy zaburzeniach menstruacyjnych.

Chociaż leczenie hipertensji jest długotrwałe i wymaga cierpliwości, wystarczy tylko stosować się do zaleceń lekarza. Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia z pewnością pomogą złagodzić objawy choroby i obniżyć ciśnienie.

Przeczytaj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób obniżyć ciśnienie krwi.