W tym artykule przyglądamy się tematowi soczewek kontaktowych i bardzo ważnej kwestii, jaką jest ich odpowiedni wybór. Optycy są zgodni co do tego, aby nie robić tego na własną rękę. Dlaczego to jest takie ważne i jak wygląda dobór soczewek w praktyce? Jakie soczewki kontaktowe mamy do wyboru w miejscach takich jak Zakład Optyczny Jacek Jakubczyk? Więcej informacji na ten temat poniżej.

Czy wizyta u optyka jest konieczna?

W dzisiejszych czasach wada wzroku to przypadłość, która dotyka wielu osób bez względu na wiek, płeć czy rasę. Często, zamiast noszenia okularów, decydują się one na wygodniejsze rozwiązanie, czyli soczewki kontaktowe. Ale przed ich zakupem (szczególnie tym pierwszym) konieczna jest zawsze konsultacja z optykiem, na przykład w Zakładzie Optycznym Jacka Jakubczyka. Działa w Wieluniu od 1991 roku. Klienci mają dostęp do pomocy doświadczonych specjalistów z dziedziny optyki, okulistyki i optometrii, którzy przeprowadzą badania wzroku oraz terapie widzenia. Oferta salonu obejmuje bogaty wybór oprawek i soczewek okularowych oraz kontaktowych renomowanych producentów, co pozwala klientom zadbać nie tylko o swoje zdrowie wzroku, ale również o stylowy wygląd.

Rodzaje i zastosowanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić na modele korekcyjne, kosmetyczne i opatrunkowe. Najpopularniejsze z nich, czyli soczewki korekcyjne, spełniają dokładnie taką samą funkcję, jak okulary – czyli korygują wadę wzroku, którą wcześniej określił okulista. Właśnie tę grupę dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:

  • soczewki sferyczne,

  • soczewki toryczne,

  • soczewki progresywne.

Zakup soczewek kosmetycznych natomiast, umożliwia zmianę koloru tęczówki, a obecnie nawet i kształtu źrenicy. Wybór tego rodzaj soczewek, niezależnie od tego, czy spełniają one też funkcję korygującą, czy wyłącznie kosmetyczną, również warto skonsultować z optykiem. Zdarza się, że drobne zmiany w fizjologicznej budowie oka mogą stanowić przeciwwskazanie do ich noszenia. Co ważne, soczewki kontaktowe mogą mieć także różny okres użytkowania. Dostępne są soczewki jednodniowe i wielorazowe (tygodniowe, miesięczne).

Niewątpliwą zaletą komputerowego badania wzroku jest jego całkowita bezbolesność, komfort pacjenta oraz krótki czas oczekiwania na wyniki, które są niezbędne przy doborze soczewek kontaktowych. Badanie przeprowadza się w pozycji siedzącej. Warto zaznaczyć, że wyrażenie „komputerowe” badanie jest tutaj umowne, bowiem wykonuje się je za pomocą autorefraktometru, które mierzy krzywiznę soczewki w oku pacjenta.

Badanie wzroku to jeszcze nie wszystko. Eksperci przeprowadzają również badanie ostrości wzroku oraz wywiad z pacjentem. Tak więc nie tylko brak dostępu w domu do specjalistycznych urządzeń przemawia za udaniem się do optyka w celu wyboru odpowiednich soczewek. Również -  brak specjalistycznej wiedzy jest w tym wypadku sporą przeszkodą.