Pielęgnacja włosów to kwestia, na którą zwraca uwagę coraz więcej osób. Jednak by odpowiednio do tego podejść, warto zacząć od poznania swojego typu włosa. Zwykle spotykamy się z takimi określeniami, jak suche, zniszczone czy przetłuszczające się, jednak dobrze sprawdzić też pojęcie porowatości. Co ona oznacza i jak wykonać test w domu? Omówimy to w dalszej części artykułu.

Co to jest porowatość włosów?

Najprościej mówiąc, porowatość to stopień odchylenia łuski włosa. Dokładniej chodzi o odchylenie warstwy zewnętrznej od wewnętrznej, czyli od kory włosa. Na tej podstawie wyróżnia się trzy stopnie porowatości:

  • niski (łuski domknięte)

  • średni (łuski lekko odchylone)

  • wysoki (łuski mocno odchylone od kory).

Stopień porowatości włosów można amatorsko określić samemu, dzięki obserwacji lub za pomocą prostego testu. Można także poprosić o pomoc specjalistę w profesjonalnym salonie fryzjerskim takim, jak Joanna Bryda Studio Fryzur.

Test szklanki wody

Do testu należy przygotować szklankę z wodą o temperaturze pokojowej i kosmyk czystych włosów. Następnie wystarczy chwila obserwacji, by sprawdzić, czy włos utrzyma się na wodzie, opadnie szybko na dno, czy będzie pływał w połowie szklanki. Pierwszy przypadek wskazuje na włosy niskoporowate, kolejny wysokoporowate, a ostatni na średnioporowate.

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także typ skrętu. Mając idealnie proste włosy, można być niemal pewnym, że są one niskoporowate. Średnioporowate włosy są zwykle delikatnie falowane, a wysokoporowate mocno falujące lub kręcone. Dodatkowym aspektem jest także puszenie, im wyższa porowatość włosów, tym większe prawdopodobieństwo zmagania się z tym problemem.

Jak dostosować pielęgnację do stopnia porowatości włosów?

Wiedząc już, jak sprawdzić stopień porowatości, dobrze znać jego wpływ na podatność włosów na zabiegi pielęgnacyjne. Stopień odchylenia łuski decyduje o tym, czy produkty i wilgoć wnikają we włosy, a co za tym idzie, czy mają szansę zadziałać na ich kondycję.

Posiadanie włosów niskoporowatych wiąże się z tym, że większość kosmetyków osadza się na ich powierzchni, zamiast wnikać do wewnątrz. W tym wypadku warto używać odżywek rozgrzewających, które wpłyną na wchłanianie wilgoci do środka. Stopień średni określa się jako normalną porowatość, co oznacza, że włosy dobrze przyjmują kosmetyki i dotychczasową pielęgnację. Włosy wysokoporowate równie łatwo przyjmują, jak oddają wodę oraz kosmetyki pielęgnacyjne z powodu mocnego odchylenia łuski. W związku z tym należy zadbać o to, by systematycznie je nawilżać i odżywiać olejkami i maskami.

Chcąc uzyskać najlepsze rezultaty, warto wybrać się do fryzjera i zapytać o profesjonalną pielęgnację włosów porowatych. Specjalista sprawdzi możliwości i doradzi, jakimi produktami i w jaki sposób najlepiej dbać o kondycję włosów, by wyglądały najlepiej jak to możliwe.

Oferta Studia Fryzur Joanny Bryda

Studio Fryzur, które założyła Joanna Bryda, to renomowany salon fryzjerski oferujący szeroką gamę usług związanych z pielęgnacją i stylizacją włosów, takich jak fryzjerstwo damskie, laminacja, koloryzacja czy prostowanie keratynowe. Wyróżnia się innowacyjnymi technikami, takimi jak koloryzacja 3D. Doświadczony zespół fryzjerów i fryzjerek służy profesjonalnym doradztwem w zakresie pielęgnacji włosów oraz oferuje usługi specjalne, takie jak upięcia na ślub czy wesele. Studio Fryzur zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagających klientek, oferując zarówno klasyczne strzyżenie damskie, farbowanie odrostów, jak i tonowanie włosów, stale dążąc do doskonalenia swojej oferty i wprowadzając nowe trendy fryzjerskie.