Leki na zamówienie, nazywane też recepturowymi, tworzą nietypową grupę produktów. Czasem w kuracji zastępują gotowe preparaty na receptę. Ważne jest też to, że są dopasowane do indywidualnych wymagań danego pacjenta. Czym jeszcze charakteryzują się wspomniane leki, dostępne w miejscach takich jak Apteka Prywatna Grażyna Kućma? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Lekarstwa wykonywane na zamówienie

Obecnie w leczeniu różnych schorzeń najczęściej wykorzystywane są gotowe preparaty na receptę. Czasem jednak lekarze przepisują leki na zamówienie przygotowywane w aptece, w pomieszczeniu o nazwie „receptura”. W przychodni, pacjent otrzymuje receptę opisującą:

  • dokładny skład leku,

  • ilość poszczególnych składników potrzebnych do przygotowania leku,

  • formę lekarstwa,

  • dokładną ilość lekarstwa.

Z receptą przedstawioną powyżej, pacjent udaje się do apteki wykonującej leki recepturowe. Warto wiedzieć, że magister farmacji może przygotować każdy typ takiego lekarstwa. Natomiast technik farmaceutyczny nie ma takich uprawnień. Tworzy tyko środki pozbawione substancji o silnym i odurzającym działaniu.

Zarówno wersje na zamówienie, jak i leki gotowe są dostępne w Aptece Prywatnej, której właścicielką jest Grażyna Kućma. Ta placówka od 1993 roku działa w Frysztaku w województwie podkarpackim. Czym, poza sposobem wytwarzania, różnią się preparaty recepturowe od gotowych? Przede wszystkim mają krótszy okres przydatności do spożycia. Dlatego, że zazwyczaj farmaceuci nie dodają do nich środków konserwujących. W wielu przypadkach trzeba je zażyć w ciągu 24 godzin od otwarcia. Trzeba tu dodać, że na etykiecie na opakowaniu muszą znaleźć się informacje o składzie leku, dacie wykonania i sposobie przyjmowania. To rzecz jasna jeszcze nie wszystko. Warto także poznać podstawowy podział tych lekarstw.

Rodzaje farmaceutyków na zamówienie

Najczęściej dwa istotne powody skłaniają lekarza do przepisania środka recepturowego. To brak odpowiednich substancji w gotowym leku oraz obecność w nim składników wywołujących alergię u pacjenta. Natomiast, jeśli chodzi o podział stosowanych preparatów na zamówienie to wyróżniamy głównie:

  • leki jałowe i niejałowe,

  • lekarstwa płynne,

  • leki półstałe,

  • lekarstwa w wersji stałej.

Leki jałowe muszą być całkowicie czyste mikrobiologicznie, dlatego powstają w specjalnych lożach antyseptycznych. Jeśli chodzi o formy, to do leków płynnych zaliczają się roztwory, krople, zawiesiny, emulsje, mieszanki. Odmiany półstałe to różnego rodzaju maści. Leki w wersji stałej to czopki, proszki, pręciki, globulki.