Protezy kończyn dolnych mają za zadanie przejęcie funkcji utraconych nóg. To dzięki nim oraz odpowiedniej rehabilitacji możliwe jest odzyskanie przez pacjenta pełnej sprawności. Przygotowanie do noszenia protezy jest procesem, który może trwać od jednego do kilku miesięcy. Ważne, by proteza była wykonana według ściśle określonych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Podstawy protezowania

Szybkość przystąpienia do noszenia protezy uzależniona jest od stanu zdrowia oraz zaangażowania pacjenta. Podstawą przystąpienia do procesu protezowania jest wygojenie i prawidłowe uformowanie kikuta, pozbycie się ewentualnych przykurczów oraz wzmocnienie ogólnej kondycji fizycznej. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią higienę kikuta. Nie można doprowadzić do jego uszkodzeń. W celu ochrony przed otarciami warto stosować maści nawilżające oraz specjalne maści na blizny. Ważną czynnością jest regularna kompresja. Aby przygotować kikut do środowiska leja protezowego, istotne jest odpowiednie hartowanie poprzez masaż, głaskanie i oklepywanie kikuta. Istotną częścią przygotowania do noszenia protezy jest także wzmocnienie mięśni barków, ramion, przedramion i tułowia. Szczególną uwagę należy poświęcić zdrowej kończynie, ze względu na jej znaczne obciążenie w początkowej fazie zaprotezowania.

Pierwsza wizyta w gabinecie protetyka

Pierwsze spotkanie z pacjentem w naszym gabinecie to przede wszystkim rozmowa. Gdy pacjent jest na początku drogi, na wizycie otrzymuje zalecenia dotyczące odpowiedniego przygotowania do zaprotezowania. Jeśli pacjent jest już przygotowany, sprawdzana jest wydolność i jakość kikuta. Kiedy pacjent jest należycie przygotowany, można pobrać miarę na protezę. Oprócz miary z kikuta wykonywany jest również odlew gipsowy, z uwzględnieniem określonych punktów na kikucie. Na podstawie wykonanego odlewu zostaje następnie wykonany lej protezowy. Przy wykorzystaniu specjalnych transparentnych płyt powstaje lej tymczasowy, który ma dwie zalety. Po pierwsze, do pewnego stopnia można go modyfikować. Po drugie, przez jego ściany widać stan kikuta. Dalej następuje połączenie leja protezowego z wybranymi komponentami – powstaje całkowicie zindywidualizowana proteza. Kolejnym etapem powracania do sprawności jest dopasowanie gotowej protezy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj potrzeba na to kilku wizyt, podczas których ustawiana jest jej optymalna długość, właściwy kąt stopy, wyprofilowanie leja. Po dopasowaniu protezy, pacjent przystępuje do nauki chodzenia. Etap ten jest czasochłonny – początkowo odbywa się przy barierkach, balkoniku lub z użyciem kul. W miarę postępów odstawia się wszystkie pomoce ortopedyczne. Ważne jest, aby podczas początkowej fazy nauki poruszania się w protezie obecna była osoba, która będzie wsparciem przy ewentualnych problemach. W przypadku trudności związanych z poruszaniem się oraz użytkowaniem protezy, pomocą służą również doświadczeni protetycy.